Ana Sayfa Haber 3D Dokunma...

3D Dokunma İle Bambaşka Bir Kullanım Deneyimi

Ana Sayfa Haber 3D Dokunma...

3D Dokunma İle Bambaşka Bir Kullanım Deneyimi

3D Dokunma İle Bambaşka Bir Kullanım Deneyimi

3D Dokunma İle Bambaşka Bir Kullanım Deneyimi

Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s plus telefonları ile hayatımıza girecek olan 3D Dokunma (3D Touch) özelliği telefon kullanma deneyimimizi bambaşka bir boyuta taşıyacak.Şuan için sadece belli başlı bazı şeyleri yapabilsek de ilerleyen zamanda diğer telefon üreticilerinin bu işe el atması ve yaratıcı fikirler ile çok farklı bir deneyim yaşayacağız.

3D Touch (3D Dokunma) ne demek? Force Touch (3D Touch) teknoloji nasıl çalışır? 3D Dokunma teknolojisi ile şuan ne yapılabiliyor? 3D Dokunma teknolojisi ile gelecekte ne yapılabilir? Bu soruları cevaplayarak 3D Dokunma teknoloji anlayalım.

3D Dokunma (3D Touch, Force Touch) teknolojisi ekrana uygulanan basıncı algılayabilen bir teknoloji. Yani ekrana dokunduğumuzda parmağımızın ekran üzerine ne kadar sert bastığını algılayarak çeşitli işlemleri yapmakta kullanılıyor.

Şuan hali hazırda bazı Notebooklar da kullanılan Force Touch (3D dokunma) teknolojisi Touchpadler ile bilgisayarda çok daha kolay gezinmemizi sağlıyor. Touchpad’in click bölümü olmayan bu teknolojide basıncın şiddetine göre tıklama gibi işlemler yapılabiliyor. 6 kademeli basınç hassasiyeti olan bu Touchpad’ler de tıklıyormuş hissi verebilmek adına bir tür titreşim verilerek sert zemine bastırma hissinin önüne geçilmiş.

3D Dokunma

Telefonlar ise 3D Dokunmatik (3D Touch, Force Touch) 3 kademeli olarak çalışıyor. Hafif bastırma, Orta şiddette bastırma ve Sert bastırma olarak 3 kademeli bu teknoloji ile telefon kullanımı oldukça kolaylaştırılmış.İleri-Geri işleminin günlük kullanımda çok yorucu olduğunu söyleyen Apple 3D ekran teknoloji ile bizi çok daha kolay ve rahat bir kullanımın beklediğini dile getiriyor.

Şuan için, site linklerine hafif basınç uygulayarak ek sekmede açılıyor basıncı biraz daha arttırıldığında ise tarayıcıda açılıyor, videolarda basıncı şiddetine göre hızlıca ileri sarılabiliyor, uygulamalara girmeden üzerine basınç uygulayarak çeşitli uygulama içi işlemlere gidilebiliyor, en soldan sağa doğra basınç uygulanarak uygulamalar arasında çekme gibi bir çok şekilde kullanılabiliyor.

3D Touch (3D Dokunmatik) teknoloji ile gelecekte arayüzler 3D bir hal alabilir ve sağdan sola doğru geçmek yerine ekrana basınç uygulanarak uygulama ekranları arasında geçiş yapılabilir, Kamerada zoom yapmak için kullanılabilir, Bildirim bölümü ve hızlı ayarlar bölümünü basınç farklılığı ile açabilir, bir çok yaratıcı ve ultra eğlenceli oyunlara ilham kaynağı olabilir.

Şuan için belli başlı şeylerin yapılabildiği 3D Dokunma (3D Touch, Force Touch) teknolojisi ile telefon kullanışımız değişecek ve oyunlar, uygulamalar ve  daha bir çok şey çok daha eğlenceli ve kolay bir hale bürünecek.

3D Dokunma

3D Dokunma (3D Touch, Force Touch) İle İlgili Teknik Açıklama

3D Touch teknolojisinde ekrana basınç uygulandığında ekran üzerindeki aydınlatma meydana gelen ufak değişiklikleri algılayarak basıncın şiddetini ölçüyor. 3 kademeden oluşan bu basınç hassasiyeti önceden belirlenmiş basınç şiddetine göre kademe atlıyor. Çok az gecikme ile çalışan 3D Touch (3D Dokunma) teknolojisi yaylı bir titreşim ile de desteklenerek ekranı 3 kademeli dokunmatik bir buton muş gibi hissetmemizi sağlıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin