Adobe, Son Flash Güncellemesini Yayınladı

Adobe, Son Flash Güncellemesini Yayınladı

Adobe, Son Flash Güncellemesini Yayınladı

Adobe, Son Flash Güncellemesini Yayınladı

Adobe, Flash‘ın resmi olarak kullanımdan kaldırılmasından haftalar önce Flash Player eklentisi için son planlanmış güncellemeyi yayınladı. Adobe’nin sitesinde belirtildiği gibi, yazılımın ayrı bir sürümüne sahip olan Çin versiyonu dışındaki son Flash güncellemesi yapıldı. Adobe, 31 Aralık 2020‘de Flash‘ı desteklemeyi bırakacak ve 12 Ocak 2021‘de Flash içeriğinin çalışmasını engelleyecektir.

Adobe, sürüm notlarında kısa bir veda sundu. Not, “Son yirmi yılda harika Flash Player içeriği kullanan ve yaratan tüm müşterilerimize ve geliştiricilerimize teşekkür etmek istiyoruz” diyor. “Animasyon, etkileşim, ses ve video genelinde web içeriğini geliştirmede Flash’ın çok önemli bir role sahip olmasından gurur duyuyoruz. Bir sonraki dijital deneyim çağına öncülük etmekten heyecan duyuyoruz. “

Adobe, Son Flash Guncellemesini Yayinladi2

Flash, büyük web tarayıcılarında zaten aşamalı olarak kaldırılıyordu ve Adobe, 2015 yılında geliştiricileri HTML5 gibi daha yeni standartlara geçmeye çağırmıştı. Flash‘ı devre dışı bırakmak için, çok sayıda güvenlik açıkları dahil bir çok neden vardı. Ancak sayısız eski oyunun ve animasyonun hayatta kalmasını tehdit etti.

Neyse ki, Flash medyayı canlı tutmak için çok sayıda çaba gördük. Ruffle adlı açık kaynaklı bir emülatör, eski Flash dosyalarını bir masaüstü uygulaması veya web tarayıcısı aracılığıyla etkinleştirir. İnternet Arşivi, sitesinde 1.000‘den fazla oyun ve animasyonu korumak için Ruffle kullanıyor. Flash mega portalı Kongregate, proje kütüphanesini korumak için bir müzeyle ortaklık kurdu. Ancak Adobe nihayet sonsuza dek veda etmek üzere.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin