Adobe Yazılımlarına Alternatif 3 Açık Kaynaklı Tasarım Programı

Adobe Yazılımlarına Alternatif 3 Açık Kaynaklı Tasarım Programı

Adobe Yazılımlarına Alternatif 3 Açık Kaynaklı Tasarım Programı

Adobe Yazılımlarına Alternatif 3 Açık Kaynaklı Tasarım Programı

Adobe, grafik tasarım endüstrisinde bir standart haline gelmiş durumda ancak profesyonel beklentileri olmayan kullanıcılar için hem pahalı hem de çok karmaşık. Ayrıca artık profesyonel düzeyde tasarımları yapabileceğiniz çok sayıda yeni araç da var. PC platformlarda kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz Adobe alternatiflerini bir araya getirdik.

INKSCAPE

Inkscape profesyonel kalitede vektör grafik yazılım programıdır. Açık kaynak bir yazılım olduğu için ücretsiz kullanabilirsiniz. Profesyonel tasarımcılar dahil olmak üzere Dünya çapında grafikerler Inkscape’i tercih ediyorlar. GNU/Linux, Windows, Mac sistemlerinde sorunsuz çalışabiliyor.

Özellikleri :

Inkscape vektörel grafik programı olarak kapsamlı özelliklere, basit bir ara yüzüne ve çoklu dil desteğine sahip. SVG uzantılı dosya kullanan Inkscape grafiklerinizde tüm detayları kontrol edebilmenizi sağlar. Program ayrıca AI, EPS, PDF, PS ve PNG türündeki dosyaları da açabilme ve işleme özelliğine sahiptir. Adobe Illustrator, Serif Affinity Designer, Corel ve Xara Xtreme programlarının alternatifi olrakta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GIMP(GNU IMAGE MANIPULATION PROGRAM)

GIMP, GNU Görüntü Manipülasyon Programı anlamına gelir. GNU/Linux, Windows ve Mac’te çalıştırılabilen açık kaynak kodlu programdır.

Ücretsiz, kapsamlı fotoğraf düzenleme programı arıyorsan Gimp’i kullanabilirsiniz. Gımp en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programıdır. Ücretli yazılımlarda bulabilceğiniz görüntü iyileştirme araçlarıyla doludur. Fotoğraf düzenleme, görüntü kompozisasyonu, vb. bir çok görevi yapabilir. Çoklu dil desteğine sahip.

Özellikleri :

Fotoğraf düzenleme araçları, katmanları, maskeleri, eğrileri ve seviyeleri içerir. Fotoğrafta istenmeyen bölümleri kolay silmeyi sağlayan kopyalama aracına sahiptir. Büyük bir eklenti koleksiyonu var. Bir çok ücretsiz eklentiyi çalıştırabiliyor. Bazı photoshop eklentileri de kullanılıyor. Photoshop’a alternatif olarak rahatça tercih edilebilir.

Grafik tasarımcısı, fotoğraf, ıllustrator veya sıradan pc kullanıcısı da olsanız kolayca kullabilirsiniz. Kaliteli fotoğraf manipülasyonları için gerekli araçları sağlar. Dijital ve basılı ortamlarda yüksek kaliteli renk reprodüksiyonu sağlamak için birinci sınıf renk yönetimi özellikleri sunar. Inkscape programı ile uyumlu çalışır.

Gımp XFC uzantılı dosya türünü kullanır. Bu dosya türü daha sonra programda açıp üzerinde düzenleme yapmanızı sağlar. Çalıştığın dosyayı tekrar açıp üzerinde düzenleme yapacaksanız .xfc olarak kaydetmeniz gerekiyor. Dışa aktarma bölümünden jpg, png, psd, pdf, tiff vb bir çok formatta dosyayı kaydedebilirsiniz.

SCRİBUS

Scribus, özgür ve ücretsiz bir masaüstü yayıncılık yazılımı. PDF ve Postscript biçiminde dosyalar elde etmeye yönelik olarak ticari seviyede kullanılmaktadır. QuarkXPress ve InDesign gibi masaüstü yayıncılık araçlarına özgür ve ücretsiz bir seçenek sunar. Linux, Windows, Mac başta olmak üzere birçok işletim sistemini destekler.

Özellikleri :

Yazılımın amacı, nokta renk desteği, CMYK rengi, yüksek dereceden PDF oluşturmak, kapsüllü Postscript’i içeri/dışarı aktarmak ve renk ayrımlarını oluşturmak gibi profesyonel yayımlama özelliklerini desteklemeyi kısıtlamadan, kullanıcıların profesyonel sayfa yerleşimlerine erişebilmelerini sağlamaktır.

Scribus SVG’ye ek olarak EPS, TIFF, JPG, PNG ve PSD gibi önemli grafik biçimlerini de destekler. Ayrıca OpenDocument biçim standardından içeri aktarımı destekler. CMYK renkleri, ICC renk yönetimini destekler.

Yazı tipi yerleştirmesi ve TrueType, Type 1 and OpenType yazı tipleri ile sub-setting için destek sağlayarak yazdırma işleri, kendisinin dâhili Seviye 3 PostScript sürücüsü ile yapılır. Dâhili sürücü Seviye 2 PostScript yapısını ve Seviye 3’ün büyük bölümünü destekler.

Masaüstü yayıncılık yazılımlarının kullandığı dosya biçimleri epey karmaşık yapıdadır. Bu yüzden bir kelime işlemci veya hesap tablosu yazılımındaki içeri/dışarı aktarma özelliğinin bir benzerine masaüstü yayıncılık yazılımlarında pek rastlanmaz.

Scribus, kapalı kaynak masaüstü yayıncılık yazılımlarının dosya biçimlerinin çeşitli patentlerle korumalarından dolayı Adobe InDesign ve QuarkXPress gibi yaygın kapalı kaynak masaüstü yayıncılık yazılımlarının çalışma dosyalarını açamaz ve o dosya biçimlerinde kayıt yapamaz. Bununla birlikte Scribus ve diğer masaüstü yayıncılık yazılımları; EPS, SVG ve PDF gibi dosya biçimleri aracılığıyla birbirleriyle dosya alışverişinde bulunabilirler.

Tüm bu nedenler yüzünden Scribus, Adobe InDesign ve QuarkXPress gibi yaygın kapalı kaynak masaüstü yayıncılık yazılımlarının çalışma dosyalarını açamaz ve o dosya biçimlerinde kayıt yapamaz. Bununla birlikte Scribus ve diğer masaüstü yayıncılık yazılımları EPS, SVG ve PDF gibi dosya biçimleri aracılığıyla birbirleriyle dosya alışverişinde bulunabilirler.

Dostlar Adobe grafik programlarına alternatif 3 açık kaynak kodlu programları derledik programları ücretsiz bir şekilde başlıklara tıklayıp edinebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin