Ana SayfaHaberAmerika Teknoloji...

Amerika Teknoloji Devleri İle Oynuyor

Ana SayfaHaberAmerika Teknoloji...

Amerika Teknoloji Devleri İle Oynuyor

Amerika Teknoloji Devleri İle Oynuyor

Amerika Teknoloji Devleri İle Oynuyor

Silikon vadisindeki bir çok şirketiyle en büyük ülkelerin değerinden bile daha değerli şirketlere sahip olan Amerika teknoloji devleri ile oynuyor ve kendi şirketlerinin önünü açmaya çalışıyor.

Amerika Teknoloji Devleri İle Oynuyor

İlk olay arabalardaki emisyon değerlerinin düşük göstermek için emisyon test cihazlarında hileli yazılım kullanmak suçundan Alman otomotiv devi Volkswagen’de yaşanmıştı. Özellikle ABD medyasında derin yankı uyandıran bu skandal Volkswagen’e 15 milyar dolara patlamış ve büyük hisse kayıpları yaşamasına neden olmuştu.

amerika-teknoloji-devleri-ile-oynuyor_01

Otomotiv sektörünün tartışmasız en büyüğü olan Volkswagen’nin tahtı eski günlerine geri dönemeyecek kadar sallandı. Bu skandalın  Elektrikli arabaları ile emisyon derdi olmayan Tesla’nın bir şekilde diğer firmalardan sıyrılıp biran önce parlaması gerekiyordu ki içten yanmalı motor olmadan, temiz elektrik enerjisi ile çalışan arabalar Tesla’ya çok iyi bir gaz ve destek oldu.

Biz de elektrikli arabaları destekliyoruz ve yaygınlaşmasını istiyoruz ancak burada olan, en başından beri otomotiv sektöründe Almanya’nın arkasından gelen ABD’nin artık Almanya’yı arkasına alma olayıdır. Yani yakın tarihte otomotiv sektörüne artık ABD merkezli firmaların yön verdiğini göreceğiz.

Tüketim çılgınlığının diğer bir can alıcı pazarı ise Akıllı telefon sektörü. Özellikle 1-2 senedir Samsung’un hızlı yükselişi, kaliteli cihazlar yapması ve “tüketim için üretim” zincirini yıpratması nedeniyle bir ders verme hamlesi olarak değerlendiriyorum.

Samsung’un tasarım ve yenilikçilik anlamında bir çok atılımını yeni geliştirdiği telefonlarında görmeye başlamıştık. Ar-Ge tarafında da yaptığı büyük yatırımlar ile sık sık gündeme gelen Samsung ilerleyen günlerde donanım ve özellikle yazılım tarafında sıçrama yaşaması bekleniyordu. Ancak özellikle şu 2-3 aydır Note 7 Patlama olayı Samsung’u bir hayli yıprattı ve neredeyse 1 sene geriye götürdü diyebiliriz.

abd-samsungun-guclenmesini-istemiyor

Bu olayın suçlusu Samsung olsa da ben bu olayın bir komplo olduğu düşünüyorum. Neredeyse telefonun bütün komponentlerini kendi başına üreten Samsung’un böyle sorunlar yaşaması neredeyse imkansız. Bu sorunun bazı kişi veya kişilerce (ABD destekli) düzenlenmiş ve ispatlanamayacak şekilde ayarlanmış olabileceği ihtimali bir hayli güçlü.

ABD Samsung’un Güçlenmesini İstemiyor

Bir çok ABD kaynaklı Web sitesi neredeyse mükemmel bir telefon olmasına rağmen sanki ağız birliği yapmışcasına Note 7 hakkında bataryanın yetersiz olması (bu arada batarya 3.500mAh) tek el kullanımının çok zor olması gibi saçma ve mantıksız sebeplerden dolayı eksi puanlar vermişti. Telefonun tek bir kötü yanı olmamasına rağmen bu en iyisi diyememişlerdi. Patlama olayı çıkınca da neredeyse her ABD sitesinde günde 2-3 tane Note 7 patlama haberi görür olduk.

Patlama haberleri tam zirvede olduğu zamanda bu seferde Samsung markalı Çamaşır makinelerinin patlama haberleri gelmeye başladı. Öyle görseller paylaşıldı ki duvarı delecek şekilde patladığı görseller yayılmaya başladı.

Peki şimdi sırada ne var?

Benim tahminime göre TV sektöründe pazar payı lideri olan LG veya Samsung, patlama veya emisyon skandalına benzeri bir olayla karşılaşacak. İlaç sektöründe de yine yaşanabilir.  Öyle yada böyle ABD kendi firmaları için bazılarının önünü tıkama girişimlerinde bulunacak. Ancak laf kendi şirketlerine geldiğinde üstün ABD adaletinin sihirli değneğini kullanacak.

2 YORUM

  1. Makaleyi çok beğendim. Bende aynı fikirdeyim. Bu duruma ilk defa bu gözle bakam bir yazı okudum. Nedense herkes Mal-a yatmak tabiri cinsinden aynı ağızdan konuşmakta ..

    • Teşekkür ederim hocam. Teknoloji yakından takip ettiğimiz için neyin ne olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Gördüğümüz ve fark ettiklerimizi de sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz…

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin