Ana SayfaHaberAndroid...

Android 12, Uygulamaları Resmi Paylaşım Menüsü Aracılığıyla Zorlayacak

Android 12, Uygulamaları Resmi Paylaşım Menüsü Aracılığıyla Zorlayacak

Android 12, Uygulamaları Resmi Paylaşım Menüsü Aracılığıyla Zorlayacak

Android 12, Uygulamaları Resmi Paylaşım Menüsü Aracılığıyla Zorlayacak

Paylaşmak için bir fotoğraf veya bağlantı açtığınızda ve her zaman aynı paylaşım iletişim kutusunu açmadığını biliyor musunuz? Bunun nedeni, Android‘in uygulama geliştiricilerinin, uygulamadan uygulamaya tutarsızlık yaratarak sözde “paylaşım tablosunu” özelleştirmesine izin vermesidir. Daha tek tip bir deneyime sahip olmak için, şu anda Android sürümü yerine Sharedr gibi üçüncü taraf uygulamaları varsayılan paylaşım sayfası olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak Google, XDA Developers‘a göre bu davranışı Android 12‘de durdurmayı planlıyor.

Sharedr‘ın geliştiricisi, Android 12‘nin artık kullanıcılardan Android Paylaşım Sayfası ile kendi uygulaması arasında seçim yapmalarını istemediğini fark ettikten sonra bir hata raporu sundu. Google, amaçlanan davranışın bu olduğunu söyledi, bu nedenle üçüncü taraf uygulamalarının kendi paylaşım iletişim kutusunu değiştirmesini etkili bir şekilde engelledi.

Google, XDA Developers‘a verdiği demeçte, “Aslında uygulamaların paylaşım iletişim kutusunu değiştirmesine izin vermeyi asla amaçlamadık, bu amaç uygulamaların paylaşım iletişim kutusunu başlatmasıdır.” “Paylaşım iletişim kutusunu değiştirebilmek de giderek imkansız hale geliyor. Kullanıcı arayüzünün doğrudan paylaşım bölümünü veya (Android) R’deki kişisel ve iş profili sekmelerini vb. uygulayamazsınız. Bu sadece öyle bir şey değil uygulamaların değiştirilmesine izin vermek mümkün.”

Google, uygulama geliştiricilerinin, başlangıçta tutarsız kullanıcı deneyimini yaratan Android Sharesheet‘i özelleştirmesine izin verip vermeyeceğini söylemedi. Örneğin, Samsung akıllı telefonlar, XDA Developers‘ın belirttiği gibi doğrudan kişi paylaşımını etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza izin verir. Sharedr gibi uygulamaları kullanmaya devam edebileceksiniz, ancak bunları paylaşım sayfasından bir uygulama olarak seçip fazladan bir adım oluşturmanız gerekecek.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin