Ana Sayfa Haber Android 5.1...

Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

Ana Sayfa Haber Android 5.1...

Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

Geçtiğimiz günlerde Android 5.0 Lollipop sürümü ile oldukça fazla konuşulmuş, yeni materyal tasarımı bir çok ödül almıştı.Dağıtılmaya başlayan asıl sürümde meydana gelen wi-fi ve batarya sorunu ile hemen arkasından Android 5.0.1 sürümü ile hata düzeltmeleri yapıldı.Bugün ise Google, Android 5.1 sürümünü duyurdu ve Nexus cihazlarına yayınladı.

Yeni güncelleme ile çift SIM kartlı telefonlara resmi olarak destek verilmiş. Android tarafında çift SIM kartlı telefonlar görsek de konuşma yaparken diğer hattan biri arandığında veya hatlar arasında geçiş yaparken sıkıntı yaşanıyordu. Son 1 yıl içinde sıkça görmeye başladığımız çift SIM kartlı android telefonları Google’da fark etmiş olacak ki yeni android sürümü ile birden fazla SIM kartı kullanımına destek vermiş.

Ses konusunda da geliştirmeler yapan Google operatörler üzerinden gerçekleştirilen aramalarda HD ses kalitesi (kristal netliğinde) seviyesinde görüşme yapılabileceğini söylüyor.Tabi telefonun HD ses kalitesi vermesi için 2 tane Android 5.1 cihazın karşılıklı konuşması gerekli.

Diğer bir yenilik ise güvenlik tarafında yapılmış.Yeni sürüm ile birlikte kayıp ve çalınan cihazınızı kilitleyebilirken başkasının cihazı açmak istediğinde daha önce tanımlanan Google hesabına giriş yapması gerekiyor.Cihazın tüm verileri silinip fabrika ayarlarına geri döndürülmesine rağmen yine de Google hesap bilgilerini istiyor.Tabi asıl sorun bu değil.Cihazın orj ROM’u yeniden kurulduğunda şifre istemesi önemli.Zira bu işi yapanlar telefonun orjinal ROM unu silip yeniden yüklüyorlar.

Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler Android 5.1 İle Gelen Yenilikler ve Özellikler_1

Ayrıca Bluetooth ve Wi-Fi ayarlarına daha kolay erişebilmek için hızlı ayarlar menüsündeki kısayol ile bildirim çekmecesinde bağlı olduğumuz cihazlar veya etraftaki diğer cihazlar görünebiliyor.Android 5.0.1 sürümde ayarlar menüsüne gidilerek bu işlemler yapılabilirken yeni Android 5.1 ile Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarının bildirim ekranı bölümünde yapılması bizi bazı külfetlerden kurtarmış.

Google’ın Nexus cihazlarında başlatılan güncelleme kısa süre içinde diğer android telefonlara da gelecektir. Nexus telefon kullanıcıları cihazlarının sürüm güncelleme bölümünü kontrol edebilir veya güncellemenin gelmesini beklemeyip kendileri manuel olarak kurabilirler.Aşağıda verdiğim nexus telefonlarının modeline göre stock rom yükleyebilirsiniz.

Nexus 5         Nexus 4

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin