Ana SayfaHaberAndroid 6.0...

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Ana SayfaHaberAndroid 6.0...

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri ve Ayrıntıları

Google’ın I/O Geliştiriciler Konferansında tanıtılan yeni android sürümü Android 6.0 Marshmallow bir çok yenilik ilk ve radikal değişiklik ile birlikte geliyor.Google’ın Android 5.0 Lollipop kullanıcıları tarafında aldığı bildirim ve eleştirilerinin üzerine geliştirilen Android 6.0 Marshmallow güç ve şarj, kablosuz ödeme, Google now, parmak izi sensörü, Chrome ve Uygulama izinleri ile ilgili bir çok yenilik tanıtıldı.

Android 6.0 Marshmallow Lansmanında Tanıtılan Özellikler

Uygulama İzinleri

Android tarihindeki en radikal değişikliklerden biri olarak söylenen Uygulama İzinleri denetimi Android’deki en büyük sorunlardan birine çözüm getiriyor. Google Play’den indirilen en basit uygulama bile tonlarca izin istemesi ve uygulamalardan gelen gereksiz bildirimler kullanıcıların canını oldukça fazla sıkıyordu.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_2

Yeni Uygulama İzin Denetim sitemi ile verilen izinler ayrı ayrı verilecek ve istenilen izini vermeye bileceksiniz.Ayrıca Uygulama yükleyip izinleri verdikten sonra da ayrı bir bölümden uygulamalara verilen izinler değiştirilebilecek. Bu sayede mikrofona veya bildirimlere izin verilen uygulamalar görülebilecek ve izinler değiştirilebilecek.

[ads1]

Özel Chrome Sekmeleri

Android 6.0 Marshmallow ile gelen yeni bir özellik ise Chrome Custom Tabs. Oldukça farklı olan bu chrome sekmeleri uygulamanın içine dahil edilerek uygulama ile ilgili bir içerik Chrome’da açılmak istenildiğinde devreye girerek uygulama arayüzünün tarayıcı üzerinde oluşmasını sağlıyor.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_3

Google’ın I/O Geliştiriciler Konferansında Pinterest uygulaması üzerinde tanıtılan Chrome Custom Tabs özelliğinde web de pinteres ile ilgili bir linke tıklanıldığında Uygulama arayüzüne sahip bir sekme açılıyor. Bu sayede mobil cihazlara sahip kullanıcılar daha rahat ve kolay bir şekilde uygulamaların kullanılması sağlanıyor.Son bir ayrıntı olarak parola hatırlama ve sık kullanılanlar gibi Chrome da olan bazı özellikler kullanılamıyor.

Uygulama Bağlantıları

Bu özellik sayesinde uygulamalardaki linke tıkladıktan sonra sistem linkin ait olduğu platformun sunucuları üzerinden doğrulama yapılacak ve güvenli bir şekilde linke yönlendirecek.Zaralı yazılım bağlantılarının önüne geçmeyi amaçlayan bu özellik sayesinde herhangi bir uygulamanın linkine tıklanıldığında uygulama otomatik olarak açılarak içerik gösterilecek. Bu sayede uygulama otomatik olarak açılarak işlerimizi hızlı devam edebileceğiz.

Android Pay (Mobil Ödeme Sistemi)

Android tarafında bir çok üreticinin ayrı ayrı kullandığı mobil ödeme uygulamaları yerine tek bir uygulama kullanılmasını amaçlayan Google NFC ile alış-verişi yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Amerika’da 700 binden fazla mağazada (McDonald’s, Subway, Best Buy, Coca Cola, Pepsi vs.) kullanılabilen sistem; American Express, MasterCard ve Visa desteğine sahip.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_4

Ayrıca Google tarafından yapılan açıklamaya göre Android 4.4 (KitKat) sürümüne sahip NFC özelliğine bulunan bütün kullanıcılar uygulamayı kullanabilecek. Yani bu uygulama sadece Android 6.0 Marshmallow sürümü ve üstü sürümlere özel olmayacak.

[ads1]

Parmak İzi Sensörü

Android’de yavaş yavaş yaygınlaşan parmak izi sensörü telefon üreticileri tarafın özel yazılım sayesinde kilit ekranı ve mobil ödemelerde kullanılsa da işletim sisteminin parmak izi sensörüne desteği yoktu. Android 6.0 Marshmallow ile birlikte artık parmak izi sensörü işletim sistemi tarafından desteklenerek üreticilerin ekstradan ayrı bir yazılım yazmasına gerek kalmayacak.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_5

Ayrıca bu destek sayesinde telefonda yüklenen bazı uygulamalarda (facebook, twitter vb uygulamalara giriş yaparken) ve Google Play den uygulama indirirken parmak izi kullanılabilecek. Bu sayede telefonda parmak izi sensörü telefonda çok daha etkili ve yoğun bir şekilde kullanılabilecek.

Güç ve Şarj

Android 6.0 Marshmallow ile gelen yeni bir özellik ise Doze adı verilen cihazların batarya bekleme sürelerini arttırmayı amaçlayan bir güç yönetimi yazılımı. Google Doze üzerinde oldukça fazla uğraşıldığını ve bir çok telefon ve tabletlerde taptıkları denemelerde bekleme sürelerinde gözle görülür bir artış sağlanıldığı belirtiliyor. Nexus 9 ile yaptıkları denemede 2 kat daha fazla bekleme sürelerinin elde edildiğini belirtiyor.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_6

Şarj tarafında diğer bir gelişme ise Android 6.0 M sürümü ile birlikte Google, USB Type-C bağlantısını getirmeyi amaçlıyor. USB Type-C’yı kısaca açıklamak gerekirse USB 3.1 standartının microUSB biçimindeki hali diyebiliriz. Hada hızlı şarj ve daha hızlı veri alışverişi özelliği olan USB Type-C, iPhone’larda olan Lightning girişi gibi ters ve düz şekilde takılabilecek.

Google Now

Android işletim sistemindeki asistan olan Google Now Android 6.0 Marshmallow ile birlikte çok daha gelişmiş özellikler ile geliyor.Artık söylediklerimizi daha iyi anlayan ve sesli olarak aradığımız şeyler ile bağlantı kurarak sorgulamaları çok daha kolay yapabiliyoruz. Menü sanal tuşuna basılarak sorgulama yapabildiğimiz Google Now uygulamalar ile eşlenik olrak da çalışabiliyor.

Android M İle Gelen Yeni Özellikler_7

Örneğin satın almak istediğiniz bir filime gelip Google now açıldığında film ile ilgili alt tarafta bilgilendirme kartlarına ulaşılabiliyor.Bu sayede ekranda ne açık olduğunu bilen google now yapacağımız sorgulamaları bu ekranda açık olan içerik ile ilişkilendirerek aramalarımızı yapabilecek.Son olarak artık kilit ekranında google now ile arama yapabileceğimizi de belirtelim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin