Ana SayfaHaberAndroid M...

Android M Arayüzü Detayları

Ana SayfaHaberAndroid M...

Android M Arayüzü Detayları

Android M Arayüzü Detayları

Android M Arayüzü Detayları

Android M Arayüzü Tasarımı ve Yeni Özellikleri

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Android M lansmanından hemen sonra Nexus 5, 6, 9 ve Player için teknik önizleme sürümü yayınlandı. Yeni andorid sürümü ile gelen yeni özelliklerin yanında Android M arayüzü tarafında da kullanımı daha kolay bir hale getirmek ve görsel olarak iyileştirmek için çeşitli kozmetik güncellemeler yapılmış.

 

Doğrudan Paylaş (Direct Share)

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Doğrudan Paylaş

Android’de istenilen bir şeyi belirli uygulamalar vasıtasıyla paylaşabiliyorduk. Google’ın Android M arayüzünde artık en çok kullandığınız uygulamaları paylaşım listesinde en üstlere tutuyor ve en sık iletişim kurduğumuz kişilere de listede en üstte görünerek çok daha kolay paylaşım imkanı sağlıyor.Ayrıca paylaşım yapılacak bölüm göze daha hoş gelecek bir şekilde dizayn edilmiş ve daha modern bir paylaşım bölümü oluşturulmuş.

 

Geliştirilmiş Metin Seçimi ve Araç Çubuğu

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Geliştiirlmiş metin seçimi

Android M stock arayüzünde diğer bir değişlik Metin seçimi ve araç çubuğu tarafında gerçekleşecek. Telefonlarda metin seçimi ve için metin üzerinde basılı tuttuğumuzda gelen araç çubuğu artık çok daha kolay kullanılan bilir bir yapıda olacak. Kelimelere, harflere ve cümlelere daha duyarlı olan iyileştirme ayrıca seçilen yere açıklama eklenebilecek, arama motorunda aratılabilecek ve çeviri yapılabilecek ek bir araç çubuğu da bizleri karşılıyor olacak. (bu özelliğin şuan ki teknik ön izleme sürümünde bulunmuyor)

[ads1]

Gelişmiş Ses Kontrol Araç Çubuğu

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Gelişmiş ses kontrolü

Android işletim sisteminde ses ayarlama ses kısma veya açma tuşuna basıldığında yalnızca telefon zil sesi değiştirilebiliyordu. Diğer sesleri değiştirmek için ayarlara gitmek ve o menüden değiştirmek gerekiyordu.Android M ile gelen arayüzde artık ses bölümü genişletilerek Zil sesi/ Alarm / Medya sesi ayarları yapılabiliyor. Bu özellik Android 5.0 için geliştirilmiş gayri resmi ROM’lar da ve daha önceki süre sahip telefonlarda görüyorduk. Artık bu kolay erişim barı Android M ara yüzü ile birlikte yerleşik olarak gelecek.

 

Rahatsız Etmeyin Hızlı Ayarı

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Rahatsız Etmeyin Hızlı Ayarları

Android 5.0 Lolliop ile birlikte gelen rahatsız etmeyin bölümü zil sesi değiştirilmek istendiğinde üst taraftaki sekmeler de karşımıza çıkıyordu. Android 5.1 güncellemesi ile bir süre belirleyip o zamana kadar zil, alarm ve bildirim tarafında telefonunuza bir ileti gelmeyerek rahatsız edilmiyordunuz. Android M sürü ile daha da geliştirilen bu bölüm artık hızlı ayarlar bölümüne taşınmış.3 sekmeden oluşan bu bölüm tamamen sessizlik, sadece alarm modu ve öncelikli mod olarak ayrılıyor.

 

Depolama Aygıtları

Android işletim sistemine sahip bir çok telefonda depolama kapasitesini arttırmak için üreticiler tarafından kullanılan microSD kart girişi hem kullanıcıların daha fazla ve daha rahat depolama yapmasına olanak sağlıyor hemde üreticilerin daha az dahili depolama alan koyarak maliyeti düşürmüş oluyordu. Yalnız microSD kartların en büyük sıkıntısı uygulamaların kart içine aktarılamıyor oluşuydu. Buda dahili depolamanın az olduğu telefonlarda kullanıcıların canın oldukça fazla sıkıyordu. Android M ile birlikte artık uygulamalar microSD karta aktarılarak SD kartın nimetlerinden çok daha fazla yararlanmamıza olanak sağlayacak.

[ads1]

Uygulamaların Otomatik Yedeklenmesi

Google Android M’de ki diğer bir yeniliği ise uygulama verileriniz Google hesabınızda yedeklenerek başka bir telefona geçildiğinde veya telefon sıfırlandığın da uygulama yüklemesi sırasında verilerimizi de yükleyerek bizi büyük bir uğraştan kurtarmış. Ayrıca başka bir cihazda da Google hesabımızı açtığımızda da yine uygulamalarımız ve uygulama verilerimiz de otomatik olarak yüklenebiliyor.

 

Bluetooth Stylus Desteği

Android M ile gelen bu özellik ile artık telefon ve tabletlerimiz Bluetooth Stylus desteğine sahip olacak. Peki nedir Bluetooth Staylus? Bluetooth Stylus bir bluetooth ile bağlanılan bilen bir tür çizim kalemi diyebiliriz.Bu kalemler basıncı algılayarak gerçek bir kağıda çizim yağıyormuş gibi çizgileri oluşturuyor. Daha çok Grafik tabletlerde kullanılan Bluetooth Stylus mobil cihazların ekran çözünürlüklerinin artması, donanımlarının güçlenmesi ve ekran renk skalasının artması ile grafik tablet gibi kullanılabiliyordu. Her ne kadar telefonların küçük ekranlarında çok kullanılmayacak olsa da tabletlerde yoğun olarak kullanılacağını düşünüyorum.

 

Hotspot 2.0 Desteği

Şuan için Nexus 6 ve Nexus 9 cihazlarında kullanıla bilir bu özellik ile artık hotspot ile bağlandığımız ağa otomatik olarak bağlanılabilecek. Ayrı açık olan hotspot’a bağlanmadan ağın şifreli mi, şifresiz mi, üyelik mi gerektirdiği veya hotspot sınırı bilgileri görülebilecek.Günlük hayatta çok fazla kullanılmayacak olsa da gelecekteki wi-fi standartlarına bir yatırım diyebiliriz.

 

4K Ekran Desteği

Android tarafında 2K ekranların yaygınlaşmaya başlaması devam ederken Google gelecek sene çıkacak olan 4K telefonlara şimdiden destek vermiş. Her ne kadar şuan için 4K telefonların hem batarya hemde işlem performansını olumsuz etkilemesinden dolayı gereksiz olsa da gelecek sene 4K ekranlı telefonları görebiliriz. 4K ekranın biz daha çok tabletlerde görmeyi planlıyoruz.

 

İş İçin Kurumsal Android

Bazı özel şirketlerin çalışanları ile daha rahat iletişime geçmesi ve çalışanların işlerini kolaylaştırmak içi kurumsal akıllı telefonlar veriyor. Anacak bu telefonların en büyük sıkıntıları yine güvenlik ve kurumlara özelleştirme imkanı olmaması şirketleri BlackBeryy gibi kurumsal şirketlere destek veren telefonlara gönlendiriyordu. Google Android M güncellemesi ile android işletim sistemini iş için özelleştirmek adına veri kullanım izleme, Özel VPN ayarlama, çalışma durumu bildirimi, kurumsal uygulama kaldırma ve telefon sıfırlama koruması, sessiz kuruluş sertifikası gibi bazı özel sertifikalar ve özelliklere sahip olacak.

 

Geliştirilmiş USB On-The-Go (OTG) Desteği

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Dopolama Aygıtları

Android tarafında bir süredir bir çok cihaz tarafından desteklenen ve telefona USB flash, mause, klavye, game pad gibi bileşenlerin bağlanmasına olanak tanıyan OTG, Android M ile birlikte artık çok daha gelişmiş bir yapıda. Artık takılan cihaz güvenli bir şekilde bağlantı sağlanırken (güvenli bir şekilde çıkar özelliği) yeni bir arayüz ile depolama seçenekleri ve USBbellek içindekileri daha hoş tasarımlı dosya gezgini ile sürücülerin içindekileri çok daha kolay bir şekilde görülebilecek. Android m arayüzü ile oldukça güzel tasarlandığını söyleyebilirim.

 

Gelişmiş Hesap Makinesi Uygulaması

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Gelişmiş Hesap Makinesi

Android 5.0 ile çok hoş bir tasarım getiren Google Hesap makinesine; ters sinüs, ters kosinüs, ters tanjant ve derece özelliklerini ekledi. Android M arayüzü nde de  çok fazla bir şeyin değişmediği uygulama da yalnızca bahsettiğimiz gibi ek bir kaç hesaplama eklendi.

 

5 GHz hotspot erişim noktası bandı

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_5 Ghz hotspot

Android M arayüzü ile birlikte artık hotspot erişimini açarken 2 farklı banttan internet dağıtılabilecek. Bu sayede diğer modemler ve hotspotlar ile daha az karışma yapmayacak hemde çok daha uzak mesafeye sinyal dalgaları ulaşabilecek. Bu özelliğin gelmesi iyi olduk zira şuna için bir çok cihazda 5 GHz hotspot özelliği donanım olarak destekleniyordu ama 2.4 GHz bandından sinyaller aktarılıyordu.

 

Arayüz Değişikliği

Android M arayüz tarafında da bir çok yenilik yapılmış. Uygulamalar menüsündeki uygulamalar da radikal olarak değişikli yapılmış.Uygulamaların baş harfi ile listelenmesi ve üst taraftaki arama bölümü ile istediğiniz uygulamayı çok rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.En sık kullandığınız uygulamaların üst tarafta sabit olarak görünmesi de gerçekten güzel bir ayrıntı olmuş.

Android M Launcher Uygulamalar menüsü ve Widgetlar

Ayrıca Widget lar bölümünde de radikal değişiklik yapılmış. Uygulamalara ait widgetlar artık uygulama altında toplanarak gruplandırılmış.Çok daha şık durduğunu ve widgetları çok daha kolay bulunabildiğini söyleyebilirim. Android M sürümüne sahip diğer telefonlar da bu widget görünümü veya buna benzer bir dizayn ile gelebilir zira gerçekten işimizi çok kolaylaştırıyor.

Diğer bir değişiklik ise kilit ekranında bizleri karşılıyor.Önceden Kilit ekranında ekranı sağa kaydırarak ulaştığımız telefon arama bölü Android M ile birlikte yerini Google Now’a bırakmış. Yeni Google Now daha gelişmiş özelliklerin yanı sıra artık kilit ekranında da kolaylıkla erişilebilecek.

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_google now

Diğer bir değişiklik ise ayarlar menüsünde meydana gelmiş. Artık ayarlar menüsü dark ve light adında 2 farklı renk seçeneği olacak. Bu seçeneklerin altında birde otomatik seçeneğini görüyorsunuz. Bu ise bulunduğunuz ülkedeki akşam veya sabah olmasına göre değişecek ve akşamları daha karanlık bir görünüm sabahları ise beyaz renkli bir ayarlar menüsü ile karşılaşacağız. Şahsen bu renk değişimi dışarının sabah veya akşam olası ile değilde bulunduğumuz ortamın aydınlığına göre değişseydi belki daha güzel olabilirdi.

Ekranı büyük phablet kategorisindeki telefonlarda bulunun “Multi window” (Çoklu pencere) özelliği artık android M ile birlikte standart olarak kullanılacak. Bu özellik 2 uygulamanın ekranı ikiye bölerek aynı anda kullanılmasını amaçlıyor.Daha çok büyük ekranlı telefonlarda ve tabletlerde bulunan bu özellik ile mesela üst tarafta youtube’dan bir video izlerken altta da Chrome da gezinmemizi sağlıyor.

Android M Arayüzü Detayları ve Yenilikleri_Multi window (Çoklu pencere)

Bu özellik ayarlar/geliştirici seçeneklerinden açılıyor. Özellik açıldıktan sonra Multitasking tuşuna basılarak bu özelliğin kullanılabildiği uygulamalar görünüyor ve bu bölümden hangi uygulamanın nerede olacağı ayarlanıyor. Bu özelliğin bazı uygulamalar tarafından desteklenmediğini de vurgulayalım.

Şuna için yayınlanan ön izleme sürümünde başka bir değişiklik göremedik.İlerleyen günlerde başka ön izleme sürümleri ile daha farklı özellikler ve yenilikler ile karşılaşabiliriz.Son olarak bu sürümü yükleyecek olan arkadaşlara Android M sürümünün teknik ön izleme sürümünün şuan için çok kararlı çalışmadığını ve ve bir çok sıkıtının olduğunu da belirtelim.

Google şuan ki sürümde yaşanılan her şeyi veri olarak aldığı için de hem güvenlik olarak hemde gizlilik açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

2 YORUM

  1. Ya gelişmeler ve yenilikler tam beklediğim gibi kullanışlı :) Ama benim Nexus 4’e güncelleme gelir mi ne dersiniz? He birde, bildiğim kadarıyla Nexus 4 OTG desteklemiyo, ama orda Android M ile OTG desteği diyor??

    • Merhaba,

      Güncelleme takvimine göre güncelleme Nexus 4’e yıl sonunda gelecek. Güncelleme biraz geçte olsa gelecek, merak etmeyin :) . Android 5.0 da da OTA desteği var ancak Nexus 4 donanım ve yazılım olarak bu özellik aktif edilmemiş. Android M ile de mevcut olan OTA desteği biraz daha geliştirilmiş. Ama Nexus 4 de yine OTA olmayacak. Bu arada yorumunuz ile siteme destek olduğunuz için teşekkür ederim :) Facebook sayfamı beğenerek sitede yayınlanan haberlere daha erken ulaşabilirsiniz.

      İyi günler,

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin