Android Sürümleri ve Özellikleri

Android Sürümleri ve Özellikleri

Android Sürümleri ve Özellikleri

Android Sürümleri ve Özellikleri

Google tarafından geliştirilen Android Sürümleri her yıl farklı şeker adları ve çok büyük güncellemeler ile en güçlü mobil platform yolunda ilerliyor. Android Sürümleri yayınlandıkça yazılımı sıklıkla güncelleyeceğiz.

Android Sürümleri ile ilgili soru ve görüşlerini yorumlar bölümünden bizlere bildiriniz.

Android Sürümleri ve Özellikleri

Android 6.0 (Marshmallow)

Tasarım anlamında ufak değişiklikler yapan Google, daha çok arka planda irili ufaklı 3000’ü geçkin güncelleme yaptı. Bunların başında da Android’in kanayan yarası olan uygulama izinleri ve enerji tüketimi geliyordu.

Google Android 6.0 ile uygulama izinleri bölümü getirerek, hangi uygulamanın neye eriştiğini görme ve kontrol etme imkanı verdi. Doze adı verilen güç yönetimi sistemini android tarafına getiren Google, özellikle Android 5.0 sonra oluşan aşırı batarya tüketiminin önüne geçti.

Android Sürümleri ve Özellikleri Android 6.0 (Marshmallow), Android Sürümleri

Özel sekmeler ile artık web tarayıcı açılmadan, uygulama içinde yer alan bir web yazılı geliştirdi. Mobil Ödeme Sistemi olan Android Pay’i getiren Google ayrıca Parmak İzi desteğini de Android’e dahil etti.

Arayüz tarafında Doğrudan Paylaş özelliği ile daha verimli bir paylaşma penceresi Android 6.0 ile sunuldu. Arayüz tarafında yapılan diğer güncelleme başlıkları da şu şekilde; Geliştirilmiş Metin Seçimi ve Araç Çubuğu, Gelişmiş Ses Kontrol Araç Çubuğu, Rahatsız Etmeyin Hızlı Ayarı, Bluetooth Stylus Desteği, Hotspot 2.0 Desteği, 4K Ekran Desteği, 5 GHz hotspot erişim noktası desteği ve ekranı ikiye bölme desteği.

Android 5.0 (Lollipop)

Görsel arayüzde ve tasarımda tamamen değişime gidildi.Material Design (Materyal Tasarımı) ile hem arayüz hemde uygulamalara kart tasarımı getirildi.Android 64 bit ve 4 GB RAM desteğine kavuştu.Arkada çalışan uygulamaların anlık olarak çalışmasından dolayı pildeki kayıplardan yaşanmasından Android 5.0’de yeni bir algoritma ile uygulamaların yalnızca çalıştığı zamanda ve belirli bir zaman da çalışarak pilde %50 kazanıma gidildi.RAM optimizasyonu yapıldı.

Android Sürümleri ve Özellikleri Android 5.0 (Lollipop), Android Sürümleri

Android 4.4 (KitKat)

31 Ekim 2013’te yayınlandı.Görsel arayüzde birçok değişiklik  Nexus 5 asistan launcher ile getirildi.Ayrıca google asistan kullanımı geliştirildi. RAM optimizasyonu sayesinde 512 MB RAM’e sahip cihazlarda da çalışabilecek şekilde tasarlandı. ART (Android Run Time) sanal makinesi Android 4.4 Kitkat Nexus ile deneysel olarak sunulmuştur.ART ile gelen yenilik ise uygulamaların hepsinin bir anda derleyerek uygulamanın açılış sırasında daha az zaman kaybetmemize ve pil kullanımını minimize etmek için geliştirildi. Nexus cihazlardauygulamaları hızlı açılma konusunda bazı sıkıntılara neden oldu.Aynı zamanda güncelleme ile çok önemli açıklar kapatıldı.

Android 4.4 KitKat, Android Sürümleri

Android 4.1 (Jelly Bean)

Temmuz 2012’de yayınlandı.Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android’e kazandırılmıştır. Butter project (takılmadan kayan ekran) ve enerji verimliliği sağlanmıştır.

Android 4.2 (Jelly Bean Plus)

Ekim 2012’de yayınlandı.Çoklu kullanıcı, 360 derece panoramik fotoğraf ve Swype klavye (dokunmatik ekranlarda elinizi kaldırmadan yazı yazma) kazandırılmıştır.

Android 4.2.2 (Jelly Bean Plus)

11 Şubat 2013’te yayınlandı.Bu güncelleme “performansı ve kararlılığı artırır” sloganıyla çıkarılmıştır. Isınma ve donma problemleri giderilmiştir.

Android 4.3 (Jelly Bean)

24 Temmuz 2013’te yayınlandı.Çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü, oyunlar için OpenGL ES 3.0 desteği, diğer teknolojik aletlere bağlanmak için ilk akıllı Bluetooth teknolojisi, Wi-Fi’ı açıp kapatmak yerine otomatik açılıp kapanabilen akıllı Wi-Fi teknolojisi eklenmiştir. Ayrıca uygulama izinleri bu sürümle birlikte kontrol edilebilir hale gelmiştir.Önemli açıklar kapatıldı.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean, Android Sürümleri

Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)

Ekim 2011’de yayınlandı.Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC ile dosya paylaşımı özellikleri eklenmiştir.Android telefonların yükselişe geçtiği dönemde bu Ice Cream Sandwich ile birçok cihaz çıkarılmıştır.Ayrıca 2.2 den beri kullanımda olan flash desteği bu sürümde kaldırıldı.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich, Android Sürümleri

Android 3.0 (Honeycomb)

2011’de yayınlandı.Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirilmiştir.Tabletlerde de artık android kullanımı bu sürüm ile başlamıştır.İlk zamanlarda çok başarılı cihazlar çıkartılamadı.

Android 3.0 Honeycomb, Android Sürümleri

Android 2.3 (Gingerbread)

Şubat 2011’de yayınlandı.Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklenmiştir. XGA (1366×768) ekran çözünürlük desteği ve video arama özelliği eklenmiştir.Android tarafındaki en önemli gelişmenin olduğu sürümlerden biridir.Çoklu kamera ile selfie (öz çekim) nin temelleri atılımış ve artık görüntülü konuşma özelliği de çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştı.Çoklu dokunma özelliği ile oyunlarda geliştirilerek  güzel oyunlara zemin hazırladı.Şuan bile birçok cihaz hali hazırda Gingerbread sürümüne sahiptir.

Android 2.3 Gingerbread, Android Sürümleri

Android 2.2 (Froyo)

Mayıs 2010’da yayınlandı.720p ekran çözünürlüğü desteği, USB bağlantı, Wi-Fi tarayıcı özelliği, Flash Player10.1 desteği eklenmiştir.Her ne kadar cihazlar güçlü olmasalar da o zamana göre güzel özelliklere sahiplerdi.720 ekrana desteği ile yüzsek piksel yoğunluğuna sahip ekranlı cihazların çıkması sağladı.Maliyet ve işlem yeteneklerinden ötürü 720 ekranlar çok fazla kullanılmadı.USB ile de artık bilgisayar ile veri alışveri sağlaması önemli bir gelişme olarak görüldü.Wi-Fi nin cihazlarda kullanılması ile telefonlarda önemli bir gelişme sağladı.Flash player ile de tarayıcılar la internette çok rahat bir şekilde gezinmemizi sağladı.

Android 2.2 Froyo, Android Sürümleri

Android 2.0 ve 2.1 (Eclair)

29 Ekim 2009’da yayınlandı.HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırılmıştır. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklenmiştir. Geliştirilmiş Google Maps, hareketli duvar kağıtları ve dijital yakınlaştırma özelliği de kazandırılmıştır.Sanal klavye desteği ile artık klavyeli telefonlardan kurtulup dokunmatik ekranlar kullanılmaya başlanmıştır.HTML 5 desteği ile web de sörf yapılabilir cihazlar çıkarılmıştır.Farklı arayüzlerin kullanılması üreticilerin kendi istedikleri gibi tasarımlar geliştirmelerine olanak vermiş ve günümüzdeki diğer üreticilerin kullandığı arayüzler (Sense, Touchwiz, Optimus, Timescape) temelleri atılmıştır.Diğital yakınlaştırma yine öneli gelişmeler arasında sayılmaktadır.

Android 2.0 ve 2.1 Eclair, Android Sürümleri

Android 1.6 (Donut)

15 Eylül 2009’da yayınlandı.Ekran çözünürlüğü yükseltilmiştir. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği, geliştirilmiş Android market, galeride çoklu silme, sesli arama, WVGA ekran çözünürlük desteği Android’e kazandırılmıştır.Android marketin gelişmesi ve sesli arama özelliği önemli gelişmelerden sayılır.Bugün kullanılan google asistanın temelleri atılmıştır.

Android 1.6 Donut, Android Sürümleri

Android 1.5 (Cupcake)

30 Nisan 2009’da yayınlandı.Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, Picasa, sık kullanılanlar klasörü ve Widget’ları kişiselleştirebilme, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android’e kazandırılmıştır.Android telefonların akıllı özelliklerinin gelmeye başlamıştır.

Android 1.5 Cupcake, Android Sürümleri

Android Sürümleri ile ilgili soru ve görüşlerini yorumlar bölümünden bizlere bildiriniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin