Google’ın bu yılın başlarında tanıttığı 360 derece video özelliği geçtiğimiz günlerde Android telefonlarda kullanılmaya başlandı. YouTube üzerinden kullanıma sunulan 360 Derece Video servisi ile çok farklı bir deneyim elde edilebiliyor.

VR gözlükler olarak adlandırılan telefonun ekranından yararlanarak çalışan sanal gerçeklik gözlüleri ve kısa bir zaman sonra çıkacak Oculus Rift ve HTC/Valve gibi sanal gerçeklik gözlükleri için hazırlanan videolar gerçekten çok farklı bir deneyin sunuyor.

Uzun bir süredir 360 derece panoramik fotoğraflara zaten aşinaydık. Telefonlarla dahi çekilen 360 derece fotoğraf ile çevreyi çok daha görebiliyorduk. Google’ın uzun uğraşları ile yaygın olarak Android telefonlarda kullanılan 360 derece video özelliği bir VR gözlük için kullanılması için tasarlanmış ancak normal olarak da kullanılabiliyor.

Android Telefonda 360 Derece Video BölümüAndroid Telefonda 360 Derece Video İzleme_3

Henüz emekleme aşamasında olan 360° video çekim özeliği Youtube daki içeriğin az olmasına (yaklaşık olarak 100 kadar video var) neden olsa da içerikler genel olarak kaliteli. İçeriğin az olsa da videolar kısa bir süre çok yüksek izlenme oranlarına ulaşmış bile.

Peki Android telefonda 360 derece video nasıl izleyeceğiz?Yukarıda fotoğraflarda gösterildiği gibi sağ tarafta yer alan menünün en altında 360 derece Video görünüyor.Açılan ana sayfadan ve Videolar menüsünden popüler içerikleri ulaşabilir, bir defa daha sağa geçerek (Oynatma Listesi) konulara göre bütün 360° videoları bulabilirsiniz.

Bilgisayarda nasıl izlendiğini merak eden arkadaşlar için arama kısmından 360 video veya 360° video olarak aratırlarsa bu videolara ulaşabilirler.Diğer bir yöntem olarak ise arama kısmındaki filtreler bölümünden yine 360 derece videolar seçeneği işaretlenip istediğiniz konuyla alakalı 360° videolara ulaşabilirsiniz.

Son bir not olarak denemelerime göre bazı Android Telefonda 360 derece Video özelliği çalışmıyor. Video oynatılmasına rağmen ekran küresel olarak döndürülemiyor, ekran sabit duruyor. Bunun nedeni Android sürüm ile alakalı olduğu gibi cihazlardan da kaynaklanıyor olabilir. Ancak Android 4.4.4 KitKat sürümlü telefonlar da ekranın döndürülemediğini belirteyim.

Youtube ile Android Telefonda 360° Video İzleme özelliği bazı cihazlarda çalışmıyor. Bilginize..!!

55 YORUM

  1. Kardeşler bişi sorcam Avea intach 4 kullanıcısınımda bu telefon ve gözlükle sağ sola dönmüyor nedenini biliyor musun üzerine?Yardım

    • Kardeş izleyemiyon bende p8 kullanıyor aldım mal gibi kaldım youtubede gözlük isareti çıkıyor artı cardboard uygulaması uyumlu değil diyor

  2. ya beyler vr olan videoları 1440p yapinca bildiğin 360p kalitede izliyorsun,ama vr olmayan videoyu 1440p yapinca 1440p kendi kalitesinde izliyosun,çıldırcam bi aćıklayin,samsung galaxy s4 kullanıyorum

  3. samsung galaxy s4 uyumludur,ama videoyu 1440 yapınca sanki 360p ile izliyormuşsun gibi,,onun dışında normal uygulamalarda görüntü kalitesi güzel,ama işte normal video izlerken sıkıntı kalite çok düşüyor!

  4. Samsun galaxy a7 2016 kullanicisiyim vars vr diye bir program indirdim daha gözlük almadim programin işe yarayip yaramadigini belmediğim için..telefonumda jiroskop malesef yok vars vr programini indirdim çift ekran var ikisindede ayni oynatma var şimdi ben gözlük alsam taktıgim zaman normal ekranda izlediğim gibi çift ekranlimi izliycem videolari…. normalde sağa sola çevirdiğim zaman videolar da dönüyo….

  5. Videolar telefona yükleyip ocullus yazılım ile vr gözlüğümde izlemeye kalkınca bir sinema salonunda perdede videoyu görüyorum ancak sanal gerçeklikte izleyemiyorum. Bu youtubeden indirdiğim videoları farklı formata mı çevirmek gerekiyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin