Apple A8 Chipseti 4K Video Oynatabiliyor

Apple A8 Chipseti 4K Video Oynatabiliyor

Apple A8 Chipseti 4K Video Oynatabiliyor

Apple A8 Chipseti 4K Video Oynatabiliyor

Apple’ın 2014 yılındaki cihazlarında kullandığı ve 2 versiyonu olan A8 yonga seti, GPU olarak güçlü fakat CPU olarak ise beklenenin altında bir performansa sahipti.Bir kullanıcının fark etmesi ile A8 chipseti CPU’sunun 4K video oynatabildiği ortaya çıktı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanılan A8 yonda seti çok güçlü bir GPU ile birlikte gelerek telefon sektöründeki diğer cihazların üstüne geçmişti.Mobil cihazlarda oyun oynamayı seven bu artış ne yazık ki CPU tarafından istenildiği gibi olmadı.Android cihazların 4K çözünürlükte video çekebilen güçlü Snapdragon ve Eyxinos Yonga setlerinin bulunduğunu düşünürsek Apple’ın bu konuda geride kaldığını söyleyebiliriz.

A8 yonga setinin CPU’su kamerada Full HD’de 120 kare/saniye, HD’de 240 kare/saniye video çekilebiliyordu.Bu kadar yüksek fps ile video çekmeye izin veren işlemcinin 2K veya 4K video oynatılıp oynatılmadı denenmemişti.Apple tarafından bir açıklama yapılmamış olsa da iPhone 6 kullanan bir kullanıcı tarafından 4K video’yu telefona yükleyerek denemesi ile fark edilmiş.

Her ne kadar tablet ve telefonlarda ki ekranlar 4K olmadığından videoları 4K veya 2K çözünürlüğünde görülmese de daha keskin ve net olarak oynayacaktır.

iPhone ve iPad lerde hafıza genişletilemediğinden belki biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.İşlemcinin kullanıldığı diğer bir cihaz olan Apple TV’nin 4K videoları oynatması için yapıldığı tahmin ediliyor.Apple TV ile 4K TV lerde de kullanılması, geleceğe yönelik bir adım olarak görülüyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin