Apple App Store Dahili Geliştirici Anketinde “Kabus” Olarak Adlandırıldı

Apple App Store Dahili Geliştirici Anketinde “Kabus” Olarak Adlandırıldı

Apple App Store Dahili Geliştirici Anketinde “Kabus” Olarak Adlandırıldı

Apple App Store Dahili Geliştirici Anketinde “Kabus” Olarak Adlandırıldı

Epic Games, Fortnite‘ın yaratıcısının App Store‘da tek başına olmadığını göstermek için Apple’In geliştiricilerle yaptığı özel anketten yararlandı.

Kimliği belirlenemeyen bir geliştirici, mağazanın “modası geçmiş düşük kaliteli uygulamalarla boğuştuğundan ve bu da yüksek kaliteli uygulamaların ihtiyaç duydukları görünürlüğü elde etmesini zorlaştırdığından” şikayet etti. Bir diğeri, “yalnızca en çok para harcayan veya kazanan bağımsız uygulamaları ve uygulamaları öne çıkarma eğiliminde olduğunuzu” yazdı. Üçüncüsü, “Tüketici olarak memnunum. Bir geliştirici olarak bu bir kabus. ”

Epic‘in avukatı, oyun yapımcısının Apple‘ın pazarını bir tekel gibi yönettiği, geliştiricileri ve tüketicileri aynı şekilde aldattığı yönündeki iddiaları üzerine federal mahkemede görülen davanın dördüncü gününde yapılan anket yorumlarıyla App Store şefi Matt Fischer ile yüzleşti. Fischer, üç haftalık denemede ifade veren birkaç üst düzey Apple yöneticisinden biri.

Apple, anketin amacının iPhone üreticisinin mağazayı iyileştirmesine yardımcı olmak için yapıcı eleştiri istemek olduğunu ve Epic’in olumsuz yorumlar seçmeyi tercih ettiğini söyledi. Apple’ın avukatı, anket yorumlarının mahkemede okunmasına itiraz etti, ancak ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, onu reddetti.

Fischer Perşembe günü Apple’ın avukatı tarafından sorgulandığında, ekibinin App Store‘u “bizim kontrolümüzde olmayan müşteriler ve geliştiriciler için çekici” hale getirmek için çok çalıştığını söyledi.

Oyun yapımcısı, müşterilere Apple‘ın uygulama içi satın alma sistemini kendi sistemiyle değiştireceğini söyleyerek, Apple‘ın Fortnite içindeki eklentilerden aldığı komisyonları atlatarak Epic ile olan kavga Ağustos ayında patlak verdi. Apple daha sonra oyunu kaldırdı ve bir milyardan fazla müşterinin erişimini kesti.

Pazar gücünü kötüye kullandığını şiddetle reddeden Apple, Epic‘in yasal kumarını hem geliştiriciler hem de tüketiciler için faydalı olan bir iş modeline “temel saldırı” olarak nitelendirdi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin