Apple, Batarya Ömrü Azalan Telefonların Hızını Düşürüyor

Apple, Batarya Ömrü Azalan Telefonların Hızını Düşürüyor

Apple, Batarya Ömrü Azalan Telefonların Hızını Düşürüyor

Apple, Batarya Ömrü Azalan Telefonların Hızını Düşürüyor

Apple batarya ömrü azalan telefonların hızını düşürdüğünü, bu sayede kullanıcıların telefonu daha verimli kullandığını açıkladı. Batarya kapasitesi düştüğü zaman donanımın yeterince enerji çekemediği için işlemsel hatalarına neden olduğunu bildiren apple, işlemci frekansını düşürerek daha stabil kullanım deneyimi sunduklarını belirtti.

Bir Reddit kullanıcısı iPhone 6’sının yaptığı bir güncelleme de sonra gözle görülür bir şekilde yavaşladığına gözlemlemiş. Bataryasını değiştirip yeniden kullanmaya başladığında telefonun daha hızılı çalıştığını fark eden kullanıcı eski ve yeni batarya arasında ki frekans değerlerinde ciddi bir fark olduğunu tespit etmiş.

Apple, Batarya Ömrü Azalan Telefonları Hızını Düşüyor

Bir açıklama isteyen kullanıcılara Apple dan cevap çok gecikmeden geldi. Batarya ömrü azalan veya anlık olarak istenen frekans gücünü karşılamayan (aşırı soğuktan) telefonların çekirdek frekansında sınırlamaya gidildiği açıklayan firma, bunu telefonun dengesiz çalışmasını ve aniden kapanmasının önüne geçmek için yapıldığını savundu.

Şuan için bu özelliğin iPhone 6, iPhone 6S, iPhone SE ve iPhone 7/7 Plus modellerinde olduğunu belirten Apple, ilerleyen günlerde diğer modellere de güncelleme ile bu downgrade’in verileceğini duyurdu. Diğer telefon üreticilerinin de buna benzer bir uygulama yaptığı düşünülüyor ancak Apple bu açıklama ile tüketim sistemine bir kılıf uydurmuş gibi. Apple’ın açıklamasına aşağıdan okuyabilirsiniz..

Hedefimiz, müşterilerimiz için genel performans ve cihazlarının ömürlerini uzatmak adına en iyi deneyimi sunmak. Lithium-ion piller, soğuk havalarda, düşük kapasitelerde ve eskime durumlarında cihazların en yüksek güç ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak hale geliyorlar. Bu da elektronik bileşenlere zarar vermemek için beklenmedik anda cihazların kapanmasını sebep oluyor.

Geçtiğimiz yıl, iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE modellerinin beklenmedik anlarda kapanmalarını engellemek için bir özellik sunduk. Bu özelliği iOS11.2 sürümü ile iPhone 7 modeline de getirdik. İlerleyen dönemde ise diğer modeller için de planlıyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin