Apple, Kullanıcıların iOS 14.4 Sürümüne Geçmesi Mümkün Olmayacak

Apple, Kullanıcıların iOS 14.4 Sürümüne Geçmesi Mümkün Olmayacak

Apple, Kullanıcıların iOS 14.4 Sürümüne Geçmesi Mümkün Olmayacak

Apple, Kullanıcıların iOS 14.4 Sürümüne Geçmesi Mümkün Olmayacak

Geçen hafta Apple, iPhone ve iPad kullanıcıları için iOS 14.4.1 güncellemesini yayınladı ve Apple‘ın yaklaşan iOS 14.5 güncellemesinden önce yayınlayacak kadar önemli olduğunu düşündüğü bazı önemli güvenlik düzeltmelerini getirdi. Şirket artık eski iOS 14.4 sürümünü imzalamayı bıraktı, yani eski sürüme geçmek isteyen kullanıcılar güncellemeden sonra artık “geri dönemeyecek”.

Apple genellikle kullanıcıların bir güncelleme yükledikten sonra yaklaşık 10 gün boyunca önceki bir sürüme geri dönmelerine izin verirken, günlük işlemleri kesintiye uğratan kritik bir hatayla karşılaşmaları ihtimaline karşı. 9to5Mac‘e göre Apple, sürüm düşürmeleri önlemek için eski iOS 14.4 yapısını imzalamayı bıraktı ve bunun en büyük nedeni kullanıcı güvenliği.

Bu ayın başlarında yayınlanan iOS 14.4.1 güncellemesi, özel hazırlanmış web içeriği sayesinde bir saldırganın kullanıcıların cihazlarında kötü amaçlı kod çalıştırmasına olanak tanıyan bir güvenlik açığına yönelik bir yama da dahil olmak üzere önemli düzeltmeler getirdi. Hata Apple’ın Safari web tarayıcısını etkiledi, bu da Apple’ın sorunu düzeltmek için özel bir güncelleme yayınlaması gerektiği anlamına geliyordu. Android‘in aksine, Apple‘ın sistem uygulamaları App Store‘dan güncellenemez.

Apple, tüm kullanıcılarının sorundan korunmaları için en son yapıyı çalıştırmasını istiyor ve güncelleme bu kadar kritik bir kusur oluşturduğundan, şirketin kullanıcıların eski sürüme geçmelerini engellediği mantıklı geliyor. Bununla birlikte, cihazınızda gerçekten birkaç yazılım sorunuyla karşılaşırsanız, tek çözüm, iOS 14.5 beta sürümünü yüklemeyi denemek ve sorunun çözüldüğünü ummak, ya da yalnızca iOS 14.5 güncellemesini beklemek olabilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin