Apple Telif Hakkı Nedeniyle Açtığı Davayı Kaybetti

Apple Telif Hakkı Nedeniyle Açtığı Davayı Kaybetti

Apple Telif Hakkı Nedeniyle Açtığı Davayı Kaybetti

Apple Telif Hakkı Nedeniyle Açtığı Davayı Kaybetti

Apple, güvenlik testi için sanallaştırılmış bir iOS sürümü sunan bir güvenlik firması olan Corellium’a karşı açtığı davayı kaybetti.

ABD Güney Florida Bölge Mahkemesinde özet karar için bir önergeye ilişkin karar veren ABD Bölge Yargıcı Rodney Smith, Corellium’un yazılımıyla ilgili Apple’ın telif hakkı ihlali iddiasını reddetti ve Corellium’un Apple kodunu kullanımının adil kullanım oluşturduğunu tespit etti. Smith, ayrı bir Telif Hakkı (DMCA) ücretine ilişkin kararı erteledi, ancak sonuç, iPhone üreticisinin hukuk davası için yine de önemli bir aksilik oldu. Haber ilk olarak The Washington Post tarafından bildirildi.

Apple Telif Hakki Nedeniyle Actigi Davayi Kaybetti

Smith kararında “Corellium iOS’ta birkaç değişiklik yapıyor ve dönüştürücü bir amaca hizmet eden bir ürün yaratmak için kendi kodunu dahil ediyor” diye yazdı. “Dolayısıyla, Corellium’un kâr motivasyonu, özellikle ürünün kamu yararını göz önünde bulundurarak, adil kullanım savunmasını zayıflatmaz.”

En önemlisi, mahkeme Apple’ın tüm davalarını reddetmedi. Apple, Corellium’un diğer önlemlerin yanı sıra kimlik doğrulama sunucusunu ve güvenli önyükleme zincirini atlattığını ve DMCA’nın kopya koruma önlemlerini atlatma yasağını ihlal ettiğini iddia etti. Corellium ayrıca, DMCA suçlamalarına karşı adil kullanım savunması yaptı, ancak hakim bunu tam bir duruşmadan önce DMCA iddialarını reddedecek kadar zorlayıcı bulmadı.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin