Ana Sayfa Haber Apple Watch...

Apple Watch Özellikleri

Ana Sayfa Haber Apple Watch...

Apple Watch Özellikleri

Apple Watch Özellikleri

Apple Watch Özellikleri

Apple’ın yeni cihazlarından olan Apple Watch ; akıllı saat piyasasında yer edinmiş, dikdörtgen yapısı, farklı kayışı ve tasarımı, kullanışı, farklı kullanımlar için farklı boyut ve özellikleri ile dikkat çeken bir akıllı saat olduğunu söyleyebiliriz.

Apple Watch Çeşitleri

Apple’ın akıllı saati Apple Watch, Apple Watch-Sport ve Apple Watch/Edition olamak üzeri 3 farklı seçeneğe sahip. Kullanım senaryolarına göre 3 ayrılan akıllı saatin kullanım amacı ise şu şekilde; Apple Watch genel bir saat kullanımı için aksesuar-saat olarak tasarlanmış, Apple Watch Sport spor ile uğraşan kişilere göre daha hafif imal edilmiş, Apple Watch Edition ise altın kaplama olup daha çok akıllı saati bir takı gibi kullanmak için dizayn edilmiş.

Bu üç modelin farklılıklarına biraz daha yakından bakacak olursak, Apple Watch-Sport diğer modellere göre çok daha hafif ve kordonların spor aktivitelerine göre daha dayanıklı imal edilmiş. Yalnızca plastik kayış seçeneklerinin bulunduğu Apple Watch/Sport diğer modeller arasında da en ucuz olan saat olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca ekranı koruma için kullanılan camın saati hafifletmek adına diğer modellerden daha dayanıksız ve hafif olduğunu kasanında Alüminyumdan imal edildiğini belirtelim.

Renk seçenekleri olarak Gümüş, Uzay Grisi, Rose Altın , Sarı Altın renkeri bulunan Apple Watch Sport modelinin kordonlarının Beyaz, Turuncu, Mavi, Kırmızı, Siyah, Taş, Lavanta, Gece Mavisi, Antik Beyaz renklerine sahip olduğunu da belirtelim.

Apple Watch_0001

Apple Watch modelinin ise genel kullanım için imal edildiğini ve saat-aksesuar birlikteliğinin bulunduğu saat modele olduğunu söylemeliyim. Birçok farklı kayış seçeneğinin bulunduğu akıllı saat Sport modeline göre birazcık daha ağır olduğunu ve ekran korumasının da çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.Ayrıca Sport modelinden farklı olarak Kasa paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olduğunun da altını çizelim.

Renk seçenekleri olarak Gümüş, Uzay Grisi rengi bulunan Apple Watch birçok farklı renkte ve Plastik, Klastik Tokalı Deri, Modern tokalı, Loop, Milano Loop, Baklalı çelik gibi bir çok farklı kordon seçeneklerine sahip.

Teknik Özellikler

Ultra zenginlere hitap eden Apple Watch Editio modelinin ize bir mücevher görünümünde olup (18 ayar) Sarı altın ve (18 ayar) Rose Altın olamak üzeri 2 farklı alın kapma seçeneklerine sahip. Altın kapla olunca tabi fiyatı da bir halli yükseliyor. Türkiye de 34-55 bin TL arasında satılan Apple Watch Editio ayrıca diğer modellere göre birazcık daha ağır.

İşletim Sistemi:  watchOS
Modeller:  Apple Watch Sport, Apple Watch, Apple Watch  Edition
Boyut:  38mm / 42mm
Yükseklik:  38,6 mm / 42,0 mm
Genişlik:  33,3 mm / 35,9 mm
Kalınlık:  10,5 mm / 10,5 mm
Ağırlık:  Apple Watch Sport – 25g/30g, Apple Watch – 40g/50g, Apple Watch  Edition(sarı altın) – 55g/69g, (rose altın) – 54g/64g
Renk:  Gümüş, Uzay Grisi, Rose Altın, Sarı Altın, Rose Altın kaplama, Sarı Altın kaplama
Ekran:  1.32 inç / 1.5 inç – AMOLED
Ekran Koruması:  Ion-X cam (Apple Watch Sport), Safir Kristal (Apple Watch ve A.W. Edition)
Çözünürlük:  272×340 piksel / 319×390 piksel
İşlemci (CPU):  Apple S1 , 28nm, 32-bit ARMv7
Grafik Yongası (GPU):  PowerVR SGX543
RAM:  512 MB DRAM
Dahili Hafıza:  8 GB (2 GB Fotoğraf, 75 MB fotoğraf yüklenebilir)
Bağlantılar:  Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Sensörler:  Nabız sensörü, ivmeölçer ve jiroskop
Batarya:  205 mAh / 246 mAh , Li-Po
Ek Özellikler:  Force Touch (Ekranın basıncı algılayabilme özelliği), IPX7 sertifikası (suya karşı kısmen dayanıklı), Manyetik şarj özelliği
Batarya:  205 mAh / 246 mAh , Li-Po

Tasarım

Dikdörtgen şekilli bir tasarım ile gelen Apple Watch klasik saat görünümünden oldukça uzak. Ovala kenar ve köşeli dizayna sahip olan saatte 2 adet kontrol tuşları bulunuyor. Bunlardan ilki sağ altta yer alan açma/kapama tuşu hemen üstünde ise büyültme-küçültme, rakamları değiştirmede, aşağı-yukarı çıkmada ve bir buton gibi kullanmak için tasarlanan bir tekerlek/buton bulunuyor.

“Akıllı saatin ekranı sürekli açık mı kalıyor yoksa basıp veya dokunup mu ekran açılıyor” diye merak eden arkadaşlara; Apple Watch’ın üzerinde yer alan sensörler ile saati normal konumunda saate bakma konumuna getirildiğinde saatin ekranı açılarak saat ve tarih öğrenilebiliyor. Çok az hata payı ile çalışan bu özellik yine de bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

42mm ve 38mm olarak da kendi içerisinde 2’ye ayrılan Apple Watch ayrıca batarya kapasiteleri 40 mAh kadar da fark ediyor.Daha küçük bilekler ve bayanlara (130 – 200 mm arası bilek ölçülerine) önerilen 38mm büyüklüğündeki akıllı saat 42mm olan saate göre 5 gram daha hafif olduğunu da belirtelim.

38mm uzunluğundaki Apple Watch 1.32 inç 272×340 piksel çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahipken 42mm uzunluğundaki Apple Watch ise 1.5 inç 319×390 çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahip.

Apple Watch_001

Donanım Özellikleri

Apple’ın Samsung’a ürettiği Apple S1 işlemcisi akıllı saat içerinde yer alıyor. 512 MB DRAM ve 8 GB (2 GB Fotoğraf, 75 MB fotoğraf yüklenebilir) dahili hafıza ile gelen Apple Watch GPU olarak PowerVR SGX543’e bulunuyor.

Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi (802.11 b/g/n) bağlantı seçeneklerinin bulunduğu saatte Nabız sensörü, ivmeölçer ve jiroskop gibi sensörler de yer alıyor.Ayrıca akıllı saatin Force Touch (Ekranın basıncı algılayabilme özelliği), IPX7 sertifikası (suya karşı kısmen dayanıklı), Manyetik şarj özelliklerinin de olduğunu belirtelim.

Batarya

Son olarak bir akıllı saatin olmaz sa olmazı olan batarya konusuna gelelim. 38mm uzunluğundaki saatde 205 mAh bulunuyorken 42mm uzunluğundaki Apple Watch’da 246 mAh batarya bulunuyor.Aradaki fark az olsa da bataryası büyük olan 42mm lik modelin biraz uzun şarjının gideceğini söyleyebiliriz.

Saatin genel batarya performansı ise normal kullanımda 15-16 saat yoğun kullanımda ise 2.5-3 saat batarya süreleri sunuyor. Bir saat için oldukça düşük olan bu değerleri apple watch’ı almaya düşünen ziyaretçilerimiz bir daha gözden geçirerek tercihlerini yapmalarında fayda var. Zira akıllı saati her gün şarja takmak bir süre sonra bıkkınlık verebilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin