Apple Yeni Cihazlarını Tanıttı

Apple Yeni Cihazlarını Tanıttı

Apple Yeni Cihazlarını Tanıttı

Apple Yeni Cihazlarını Tanıttı

10 eylüldeki gerçekleşen lansmanda Apple yeni cihazlarını tanıttı.Yeni Iphone 6 ve 6 plus da ekran oranında radikal değişiklikler yapılarak hem boyut hemde çözünürlük olarak değiştirilmiş iki modeli aynı zamanda yeni gelişen akılı saat akımına katılarak apple watch adında ilk akıllı saatlerini tanıttı.

 

Iphone 6 ve 6 plus

Önceden üretilmiş Iphone modellerinden farklı olarak Apple büyük ekranlı telefonların daha iyi olduğu kanaatine vararak yeni telefonlarında ekran boyutlarını 4.7″ ve 5.5″ olarak değişikliğe gitti.4.7″ ve 5.5″ olan iki telefonda da ekran çözünürlüğü farklı olarak karşımıza çıkıyor.Eski tasarımlarda olana keskin hatlar yerine yeni tasarımda yuvarlatılmış kenarlar bizleri karşılıyor.Her ne kadar tasarım konusu zevklere bağlı olarak değişse de 5s de kullanılan tasarımın daha premium göründüğünü söylemek yanlış olmaz.

Yeni geliştiren işlemci ile %50 güç tüketimi ve thermal throttling karşı geliştirmelerle telefon ısında bile kesintisiz aynı performansı verebileceğin açıkladı.Bu da oyun oynarken telefon ısınsa bile performans da bir kayıp yaşamayacağımızı ve şarjımızın diğer ıphone modellerine nispeten daha uzun gideceği anlamına geliyor.

apple lansmanı

Yeni Iphone larda  en çok eleştirilen taraflar ise;Ekran/Çerçeve oranı, Pil kapasitesi, RAM miktarı, Kamerası, Fiyatı.

LG G2 ile ekran kasa oranlarında bir adım önde giden LG, G3 ile çitayı daha da yükseltti.Yeni G3 ile gelen ekran kasa oranı beklentilerimizi de arttırdı fakat yeni Iphone larda ise ekran/kasa oranına pek fazla kafa yorulmamışa benziyor.

Iphone ların her zaman en büyük sıkıntısı pil olmuştur ve yeni modellerin ekranı büyümesi ile pilde de büyüme beklentileri suya düştü.1.800 mAh kullanılan ıphone 6 da pilde bize sıkıntı yaşatacağa benziyor.

Android ekosisteminde 3 GB RAM leri gördüğümüz halde Iphone larda ise 1 GB RAM kullanılıyor.IOS a 1 GB RAM yettiği doğrudur fakat bu demek değildir ki 2 GB RAM de performans artmayacak.Yani bu söylem şuna benzer.Android’e 2 GB RAM yeter gibi birşey bu ama 3 GB RAM kullanılan cihazlar daha akıcı ve seri bir kullanım deneyimi bizlere sunuyor.

Android camiasında gelişen işlemciler ile birlikte kullanılan kameraların pixelleri artmakta.Sony, Samsung ve LG oldukça yüksek kamera modülleri kullanmakta iken Iphone da kullanılan kamera ise 8 MP olarak kaldı.Kamera konusunu apple biraz daha çalışması lazım.

inceliktablosu

Son olarak telefona istenilen paraya gelelim.

16GB iPhone 6 – 2349TL
64GB iPhone 6 – 2649TL
128GB iPhone 6 – 2949TL

 

16GB iPhone 6 Plus – 2649TL
64GB iPhone 6 Plus – 2949TL
128GB iPhone 6 Plus – 3249TL
Fiyatla bu şekilde.He ne kadar yazılımda optimizasyonlar yapılsada telefonlarını daha az donanım koyarak daha yüksek fiyat istemesi her zaman tartışılacaktır.Bu apple’ın satış politikasıyla ilgi olsa da 2-3 yılda bir telefon alanlar için bile oldukça yüksel mevlalar istenmekte.

Apple Watch

Yeni gelişen akıllı saat piyasasına apple da kendi ürettiği saatle katılmış oldu.Yeni saatle daha çok spor üzerine yoğunlaşılarak geliştirilmiş.Saatin altında bulunan 4 tane sensör ile anlık vücudumuzu takip ederken ön yüzeyde kullanılan safir cam ile saati darbelere karşı extra koruma sağlıyor.

 

Yakınlaştırm-Uzaklaştırma-Kaydırma-Büyütlme görevinde kullanılan yeni bir tekerlek ile desteklenmiş.Bu sayede zoom yaparken yada kaydıarma yaparken küçük ekranı kapatmadan işlerimizi yapmamızı sağlıyor.

applewatch2

Yeni tasarlanan arayüz ile saat kullanımını göz alınarak geliştirilmiş.Saatte yuvarlak iconlardan oluşan bir menü mevcut.Bu iconları istediğimiz kadarını ekran görmek ve büyütmek için saatin yanında bulunan çok işlevli tekerlek sayesinde yapılıyor.

Kayış değiştirmek için kullanılan yeni klips geliştirilmiş.Bu klips sayesinde kayışları artık çok daha kolay değiştirmemize olanak sağlıyor.Yeni kayışlar ile kullanıma göre ve zevkinize uygun birçok tercih yapabiliyorsunuz.

Yeni ekranı ile de dokunma ve basmayı anlayabilen bir dokunmatik mevcut.Yani cihaz sizin dokunduğunuzu mu , bastığınızımı anlayabilecek.Buda bazı yerlerde dokunma veya basınç ile farklı işlevler atama ile daha kolay kullanım imkanını sağlıyor olacak.

Kadın ve erkeklere göre 2 farklı boyuta sahip.Kadınların küçük saatler kullanmasından dolayı 2 ayrı boy ile çok daha fazla kişiye hitap ediyor.

Health-app

 

En çok eleştirilen kısımları;Kalınlığı, Yuvarlak değilde Kare olması(Tasarım)

Her ne kadar zevke bağlı olsa da saatin kalınlığı bir hayli fazla.Yeni akıllı saatlerinde çok ince olduğu söylenemez fakat apple watch kalın olduğu için biraz kaba duruyor.Tabi bu kalınlıkta tasarımı doğrudan etkiliyor.

Saat genel olarak spor için geliştirilse de normal kullananlar için biraz hafif kalıyor.Geleneksel saatler ile modern saat anlayışını birleştiren Moto Watch tasarımı oldukça beğenilmişti.Akıllı saat olmasına rağmen ağır duran bir Moto Watch tasarımı ile bir hayli beğenilmişti fakat bunu apple ın saati için söylemek mümkün değil.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin