Apple, Yeni Mac’leri için 32 Çekirdekli Bir İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Apple, Yeni Mac’leri için 32 Çekirdekli Bir İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Apple, Yeni Mac’leri için 32 Çekirdekli Bir İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Apple, Yeni Mac’leri için 32 Çekirdekli Bir İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Apple‘ın kendi ARM işlemci tasarımlarına dayalı olarak bugünün MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini bilgisayarlarında kullandığı M1 yongalarına kıyasla; önemli ölçüde daha yüksek çekirdek sayılarına sahip bir dizi Apple Silikon yonga çeşidi geliştirdiği bildirdi.

Bloomberg‘in bir raporuna göre Apple, 2021‘in sonlarında bir Mac‘te görünebilecek 32 adede kadar yüksek performanslı CPU çekirdeğine sahip yeni bir ARM tabanlı işlemci üzerinde çalışıyor. İşlemci, 2022‘de yeni bir “Mac Pro” da görünebilir. Şirketin ayrıca, 16 adede kadar yüksek performanslı çekirdek ve dört güç verimli çekirdekli CPU tasarımları geliştirdiği ve yeni sürümler için tasarlandığı bildirildi. Yeni işlemciler 2021 baharı kadar erken gelebilir. Gelecekteki Apple Silikon tasarımlarında 128 adede kadar özel çekirdekli GPU‘lar da bulunabilir.

Apple, Yeni Mac'leri icin 32 Cekirdekli Bir Islemci Uzerinde Calisiyor2

Mevcut M1 yongalı Mac, dört yüksek verimli çekirdeğin yanı sıra dört performans çekirdeğine sahiptir. Ayrıca, Mac modeline bağlı olarak yedi veya sekiz ayrılmış grafik çekirdeği kullanır. Apple’ın yeni nesil yongaları doğrudan 16 performans çekirdeğine sıçrayabilir. Bloomberg, öncelikle üretim süreçlerinden ne tür verim gördüklerine bağlı olarak aynı şeyin sekiz veya 12 çekirdekli sürümlerini kullanmayı seçebileceklerini söylüyor.

Çip yapımı, özellikle yeni tasarımların ilk aşamalarında, genellikle yeni yonga üzerindeki bir dizi çekirdeği kullanılamaz hale getiren hata oranlarına sahiptir. Bu nedenle üreticiler genellikle bu yongaları düşük çekirdek sayısı tasarımları olarak piyasaya sunar. üretim başarı oranları bu sayede artar.

Apple, gelecekteki iMac‘ler ve profesyonel dizüstü bilgisayarlar için hem 16 hem de 32 çekirdekli tasarımları içeren yeni grafik işlemcileri geliştirdiğini ve hatta ileri teknoloji profesyonel makinelerde kullanılmak üzere geliştirilmekte olan 64 ve 128 çekirdekli tasarımlara sahip olduğunu söylüyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin