Ana SayfaHaberAralık...

Aralık ayı android sürümlerinin kullanım oranları

Aralık ayı android sürümlerinin kullanım oranları

Aralık ayı android sürümlerinin kullanım oranları

Aralık ayı android sürümlerinin kullanım oranları

Google’ın yayınladığı Aralık ayı android sürümlerinin kullanım oranlarına göre Gingerbread ve Jelly Bean sürümlerinde kayıplar kayıplar yaşanırken Lollipop ve Marshmallow sürümlerinde bir artış görünüyor.

Yine Froyo %0.2 ile varlığına devam ederken Gingerbread sürümünde geçtiğimiz aylarla orantılı olarak bir düşüş görüyoruz. Aralık aynda da %0.4’lük bir düşüş yaşayan Gingerbread geçtiğimiz ay da %0.4 oranında düşmüştü.

Ice Cream Sandwich’de de ufak da olsa bir düşüş yaşandığı görülebiliyor. Aralık ayı verilerine göre %0.2 oranına düşen Ice Cream geçtiğimiz aya göre (geçen ay %0.4) biraz daha azı düştüğünü görülebiliyor.

Ayırca tabloya baktığımızda Gingerbread sürümünün, Ice Cream sürümünden daha yüksek bir kullanım oranına sahip olduğu görülüyor.

Jelly Bean sürümlerinde de kullanım oranlarında ciddi bir düşüş gözleniyor. Toplam olarak %2.2 oranında düşen Jelly Bean sürümü geçtiğimiz ayala aynı oranda (%2.2) düştüğünü söyleyebiliriz.

Liste de en yüksek kullanım oranına sahip KitKat sürümünde de az da olsa bir düşüş yaşanmış. Aralık ayında %0.5 oranında düşen KitKat sürümü geçtiğimiz aya göre (geçen ay %1.2) biraz daha az düşmüş.

En güncel ve en son sürümlerden biri olan Lollipop sürümünde ise oldukça büyük bir yükseliş yaşanmış. Marshmallow sürümünün çıkması ile üreticiler hızlı bir şekilde Lollipop sürümüne güncellemeye, en azından Lollipop sürümünün en son çıkan 5.1.x’inde bırakmayı hedefliyor.

Aralık ayında %2.9 oranında artan kullanım oranı ile listede en büyük artışı yakalayan Lollipop sürümü geçtiğimiz aya göre (%5.0) kullanım oranının yükselişi biraz azalmış.

Listenin en sonunda ise Marshmallow sürümü bulunuyor. En son android sürümü olan Marshmallow her ne kadar şuan için düşük bir oranda olsa da üreticilerin önümüzdeki 1-2 ay içerisinde üst seviye telefonları hızlı bir şekilde güncellemesiyle (%0.7)’lik oran da yükselecektir.

Şuan için yalnızda Nexus ve bazı üreticilerin telefonları ile %0.7 kullanım oranında olan Marshmallow araylık ayında %0.2’lik bir artış yakalamış. Yine geçtiğimiz ay da bu oran %0.2 ler seviyesin deydi.

Geçen ayın (Ekim/Kasım) android kullanım oranlarına bakmak içi yazıya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin