Ana Sayfa Haber ARM Cortex-A35...

ARM Cortex-A35 Mimarisi Duyuruldu

Ana Sayfa Haber ARM Cortex-A35...

ARM Cortex-A35 Mimarisi Duyuruldu

ARM Cortex-A35 Mimarisi Duyuruldu

ARM Cortex-A35 Mimarisi Duyuruldu

Bir çok mobil cihazlarda bulunan ve düşük güç tüketmesinden dolayı tercih edilen ARM mimarilerine yeni bir mimari olan ARM Cortex-A35 Mimarisi duyuruldu.

Genel olarak mobil pazarda bütün telefon, tablet, akıllı saat vb. cihazları üreten firmalar düşük güç tükettiği ve yüksek güç elde edildiği için genel olarak ARM tabanlı işlemciler kullanıyor.

Yeni geliştirilen ARM Cortex-A35 Mimarisi ile firma en verimli işlemcileri ürettiğini iddia ediyor. Düşük güç tüketimi yönünden giyilebilir cihazları hedeflene ARM, zaten bataryaları küçük olan bu tür cihazların daha uzun süre kullanılmasını hedefliyor.

32-bit ve 64-bit desteğinin olacağı ARM Cortex-A35 mimarisi ile firma giriş seviyesi telefonlar, düşük güç sunucuları, akıllı TV’ler ve set üstü kutuları için de kullanılacağını düşünüyor.

ARM Cortex-A35 Mimarisi Duyuruldu_1

Eskimiş olan Cortex A5 ve Cortex A7 mimarisinin devamı niteliğinde olan ARM Cortex-A35 Mimarisi, ARM v8-A baz alınarak tasarlanarak düşük güç tüketimli işlemci mimarisinde bir boşluğu doldurmuş oldu.

ARM Cortex-A35, Cortex-A53 mimarili işlemci çekirdeklerine göre %25 daha küçük ve %33 daha az enerji harcayabiliyor.Cortex-A7 mimarili işlemci çekirdeklerine göreyse, %40 daha fazla performans verebiliyorken, %10 daha az güç tüketebiliyor.

big.LITTLE olarak çalışabilen ARM Cortex-A35, Cortex-A57, Cortex-A57 ve Cortex-A72 çekirdekleri ile birlikte de kullanılabilecek. Eğer özelleştirilmiş bir tasarım oluşturulabilirse akıllı telefonların daha az enerji harcadığına şahit olabiliriz.

1GHz civarı bir hızla çalışıp çekirdek başına 90mW enerji harcayan ARM Cortex-A35, miliwatt başına düşen performans konusunda lider olmayı hedefliyor. Bu avantajı ile akıllı saatlerde kullanılmak üzeri tercih edileceği tahmin ediliyor.

ARM Cortex-A35 mimarisi ne sahip işlemcileri bir akıllı saat veya bir telefonda görmek için 2016 yılını beklememiz gerekiyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin