Audi Q4 e-tron Navigasyon Bilgilerini Yola Yansıtacak

Audi Q4 e-tron Navigasyon Bilgilerini Yola Yansıtacak

Audi Q4 e-tron Navigasyon Bilgilerini Yola Yansıtacak

Audi Q4 e-tron Navigasyon Bilgilerini Yola Yansıtacak

Audi’nin yaklaşan Q4 e-tron kompakt crossover EV‘si, sedanın sahip olmadığı birkaç yeni numaraya sahip olacak. Özellikle, Q4, kritik sürüş verilerini doğrudan sürücünün görüş alanında görüntüleyebilen isteğe bağlı, artırılmış gerçeklik baş üstü ekranı (HUD) ile donatılmış olarak gelecek.

HUD‘lar otomotiv ve hatta EV alanı için tam olarak yeni değil. Q4‘ün HUD’si, direksiyon kolonuna monte edilmiş şeffaf plastikten çok daha fazlasıdır. Ön camın içinde görüntülenir. HUD iki bölümden oluşur: aracın mevcut hızı ve trafik işaretleri gibi temel bilgileri gösteren bir statik durum bölümü ve aktif bir artırılmış gerçeklik (AR) bölümü. AR bölümünde, navigasyon sistemi tarafından üretilen okları döndürmek gibi özellikler, sürücünün görüş alanına (kabaca gerçek hayatta olması gereken yerde) eklenecek ve 60 FPS’de aracın 10 metre ilerisinde yüzüyormuş gibi görünecek ve Ön camın kabaca 70 inçlik çapraz bir bölümünü kaplıyor. Öte yandan durum bölümü, sürücünün konumundan sadece 3 metre ileride oturuyor gibi görünecek.

Bu görüntüleri oluşturmak için Q4, Audi’nin sürücünün gösterge panelinde bulunan resim oluşturma birimi (PGU) olarak adlandırdığı şeye güveniyor. Salı günü yaptığı basın açıklamasında, “Özellikle parlak bir LCD, ürettiği ışık ışınlarını iki seviyeli aynalara yönlendiriyor ve özel optik bileşenler, yakın alan ve uzak alanlar için bölümleri ayırıyor” dedi. Seviye aynaları, kirişleri elektrikle ayarlanabilen büyük bir içbükey aynaya yönlendiriyor. Oradan, onları göz kutusu olarak bilinen şeye ve dolayısıyla sürücünün gözlerine yansıtan ön cama ulaşırlar. ”

Artırılmış görüntülerin titremesini, atlamasını veya etraflarındaki gerçek dünya durumuyla senkronizasyonu kaybetmesini önlemek için Q4, aracın etrafındaki nesnelerin nerede ve ne kadar hızlı olduğunu sürekli olarak tahmin etmek için bir AR Oluşturucu (esasen yazılım tabanlı bir modüler işleme birimi) kullanır. aracın çeşitli sensörleri tarafından toplanan bilgilerin HUD’da toplanması, işlenmesi ve görüntülenmesi için geçen saniyenin kesirleri boyunca konumları değişiyor. Bu, siz caddede araba sürerken AR görüntüsünün titremesini ve titremesini önler.

İlginç bir şekilde, AR HUD, Q4’ü uyarlamalı seyir modunda çalıştırsanız bile çalışır. Araç şeridin ortasında kalırken, HUD sürücüye yine de ilgili bilgileri sağlayacaktır. Örneğin, Q4 bir şerit işaretçisine yaklaştığını görürse ve sürücü henüz dönüş sinyalini devreye almadıysa, araç şeritten ayrılma uyarı sistemini etkinleştirecek ve gerçek hayattaki şerit işaretleyicisinin üzerine sağ kırmızı bir çizgi ekleyecektir.

HUD, Audi’nin tek yeni teknolojik oyuncağı değil. GT gibi, Q4 de standart olarak gelen 10,25 inç gösterge paneli gibi modern ekranlarla birlikte gelir. Geçen yılın mekanik sayaçlarını ve kadranlarını, aracın çıkışından Q4’ün 82 kWh pil paketinde kalan şarj miktarına kadar sürücünün ihtiyaç duyabileceği tüm ilgili bilgileri özetleyen bir “güç ölçer” ile değiştirir. Sürücüler ayrıca, aracın kabin özelliklerinin çoğunu işleyen standart bir 10.1 inç MMI dokunmatik bilgi-eğlence ekranı (1.540 x 720) seçeneğine sahip olacak veya Audi’nin tanıttığı 11.6 inçlik (1.764 x 824) bir sürüme yükseltebilecekler. bugüne kadarki en büyük dokunmatik ekranı olarak. Daha büyük ekran isteğe bağlı olacak ve yıl sonuna kadar piyasaya çıkması bekleniyor.

Ayrıca, sürüş sırasında dokunmatik ekranlarla uğraşmak, aracınızın otoyolun orta bölmesini aşması için mükemmel bir yol olduğundan, Q4 e-tron ses kontrolü sunacak. Etkinleştirmek için sadece “Hey Audi” deyin ve sorunuzu başka bir sürücünün yapacağı gibi sorun. Ama hayır, ne yazık ki, Gri Poupon’u yok.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin