Bir An Önce Silmeniz Gereken 5 Taklit Android Uygulama Açıklandı

Bir An Önce Silmeniz Gereken 5 Taklit Android Uygulama Açıklandı

Bir An Önce Silmeniz Gereken 5 Taklit Android Uygulama Açıklandı

Bir An Önce Silmeniz Gereken 5 Taklit Android Uygulama Açıklandı

Bilgisayar korsanları artık diğer popüler uygulamaların bir kopyası olan uygulamalar geliştiriyor, kullanıcılar bu uygulamalara kaydoluyor ve uygulamanın kullanımının güvenli olduğunu düşünerek cihaza erişim sağlıyor, bu da bilgisayar korsanlarının telefonun verilerine, kişisel ayrıntılarına erişmesini kolaylaştırıyor. ve hatta kredi kartı ve banka hesap numaraları kadar hassas bilgiler.

Önde gelen bir siber güvenlik şirketi olan BitDefender‘a göre, bilgisayar korsanları uygulamaları klonlar ve ardından yüklü uygulama aracılığıyla kişisel veriler elde etmek için çeşitli yöntemler dener. Bu tür bir uygulamayı yüklemiş olan kişiler bilgilerinin çalınmasını ve yanlış ellere teslim edilmesini sağlayabilir. Yani bir Android kullanıcısıysanız, hemen telefonunuzu kontrol etmeli ve cihazınıza böyle bir uygulamanın indirilmediğini doğrulamalısınız.

Google‘ın artan güvenliğiyle, bilgisayar korsanlarının Google Play‘de bir cihazı hackleyebilecek uygulamalar yüklemesi zorlaşıyor, bu nedenle bilgisayar korsanları zaten mevcut uygulamaların bir kopyasını oluşturmanın ve farklı web sitelerine yüklemenin alternatif bir yolunu buldu. Android, kullanıcıların bilinmeyen konumlardan uygulama indirmesine izin verir, bu nedenle android kullanıcıları bu bilgisayar korsanlarının olağan hedefidir.

Teabot, bir kez konuşlandırıldığında, bilgisayar korsanının kullanıcının kısa mesajlarına, kişisel bilgilerine ve hatta banka bilgilerine kolayca erişmesine izin verebilen bir virüstür. Bilgisayar korsanları bu klon uygulamalarını oluşturuyor ve içine Teabot virüsünü yerleştiriyor, bir cihaza yüklendikten sonra Teabot hızla işini yapmaya başlıyor. Bu bilgisayar korsanlarının klonları çok profesyoneldir ve tıpkı uygulamaların resmi sürümleri gibi çalışır; bu, kullanıcıların indirdikleri ve kullandıkları uygulamanın orijinal sürümün bir kopyası olduğunu fark etmelerini çok zorlaştırır.

Google Play mağazası dışındaki kaynaklardan indirmekten kaçınmanız gereken 5 uygulama Uplift, BookReader, PlutoTV, Kaspersky ve VLC Media Player‘dır. Ancak, Play Store’da bu uygulamaların orijinal sürümleri bulunduğundan, bu uygulamaları Play Store‘dan indirmek konusunda endişelenmemelisiniz.

Bu yeni hack tekniği son zamanlarda çok arttı, bir android kullanıcısı olarak, bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyerek telefonunuzu güvende tutmalı ve Google Play mağazasına bağlı kalmalısınız.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin