Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

General Mobile’ın telefonlarının Çinli bir firmaya ait olduğunu zaten biliyorduk.Bu seferde Türkiye de satışa çıkan Casper’ın bütün akıllı telefonlarının Fransız telefon üreticisi olan Wiko’nun cihazları olduğu ortaya çıktı.

Hızlı bir yükselişe sahip olan mobil sektör pazarının büyümesi ile bir çok firmada bu pastadan bir pay kapmak için telefon çıkarmaya başladı.Özellik Türkiye de akıllı telefonlara büyük bir ilginin olmasından dolayı yerli üreticilerde bu telefon çıkarmaya başla.Bunun en büyük örneğini olarak General Mobile firmasının çıkardığı Discovery ve Elit serisi ve Casperın VİA modellerini örnek verebiliriz.

Her ne kadar teknolojide belli geçmişleri olan firmalar olasa da telefon üretecek kapasiteye sahip olamadıklarından olacak ki cihazlarını farklı telefon üreticilerinden alıp kendi marka ve modellerini basarak Türkiye de satış sunuyorlar.General Mobile’ın bunu yaptığını zaten biliyorduk fakat Casper’ı telefonlarında bunu yaptığı aşikar olarak bilinmiyordu.

Casper bütün telefonlarını Wiko adlı firmanın telefonlarına kendi markasını basarak satmakta.Telefon modellerine gelecek olursak, Highway – VIA V8 / Getaway – VIA V5 / Highway Signs – VIA V8C şekilde adlandırılmış.Fark ettiyseniz modellerin isimlendirilmesinde de ayrıca bir benzerlik bulunmakta.Şimdide telefonları ayrı ayrı inceleyelim.

Wiko Highway-Casper VIA V8

Her iki telefon da tamamıyla aynı teknik özellik ve tasarıma  sahip.Birbirinden farkları ise telefona basılan markaların yerleri ve arayüzün bazı bölümlerinde olan özelleştirmeler.Ayrıca Highway modelinin renk yelpazesi oldukça genişken (siyah, beyaz, turuncu, mor, mavi) Casper yalnızca siyah ve beyaz renk seçenekleri ile telefonları satmakta.

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko'dan Alıyor

Wiko Highway-Casper VIA V8

Wiko Getaway-Casper VIA V5

Yine her iki cihazında aynı tasarım ve teknik özelliklere sahip anacak cihazların ufak bir farklılık bulunmakta.Her iki modelde de her şeyin aynı olmasına rağmen  Getaway 132 gr iken VIA V5 145 gr olarak ölçülmüş.Bu ağırlığın neden meydana geldiğini bilmiyorum anacak bunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca cihazların  arayüzünde bazı bölümlerinde bazı özelleştirmeler mevcut.

Wiko Getaway-Casper VIA V5Wiko Getaway-Casper VIA V5 2

Wiko Highway Signs-Casper VIA V8C

Aynı özellikler sahip olan modellerin yine tek farkı VIA V8C’nin yazılım ile telefonda bazı özelleştirmeler yapmış olması.Ayrıca yine cihazların markaları farklı yerlere konumlandırılmış ve Wax modelinin renk seçeneği yine oldukça fazla.

Wiko Highway Signs-Casper VIA V8CWiko Highway Signs-Casper VIA V8C 1

41 YORUM

  1. ARKADAŞLAR HİÇBİR TELEFON %100 YERLİ OLMAZ ÇÜNKÜ PARÇALAR YURT DIŞINDAN GELİR VE BURDA DAMGA PROGRAM VE DONANIMI YAPILIR.BİZ PARÇALARINI ÜRETMİYOR BİRLEŞTİRİP SATIYORUZ.MAALESEF ÇOĞUFİRMADA DURUM BU ?

  2. Çin i dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü yapan olay, tüm dünya markalarının orada üretilmesidir. Şayet abd nin kendi ekonomik değerini hormonlu bir değerde gösterip kabul ettirmese, çin dünyanın belkide birinci ekonomik gücüdür. Örnek, her yönden aynı olan bir barajın çin deki değeri sadece ikiyüz milyon usd iken abd deki bir milyar usd değerinde yazılmıştır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin