Ana Sayfa Haber Casper Akıllı...
Ana Sayfa Haber Casper Akıllı...

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko’dan Alıyor

General Mobile’ın telefonlarının Çinli bir firmaya ait olduğunu zaten biliyorduk.Bu seferde Türkiye de satışa çıkan Casper’ın bütün akıllı telefonlarının Fransız telefon üreticisi olan Wiko’nun cihazları olduğu ortaya çıktı.

Hızlı bir yükselişe sahip olan mobil sektör pazarının büyümesi ile bir çok firmada bu pastadan bir pay kapmak için telefon çıkarmaya başladı.Özellik Türkiye de akıllı telefonlara büyük bir ilginin olmasından dolayı yerli üreticilerde bu telefon çıkarmaya başla.Bunun en büyük örneğini olarak General Mobile firmasının çıkardığı Discovery ve Elit serisi ve Casperın VİA modellerini örnek verebiliriz.

Her ne kadar teknolojide belli geçmişleri olan firmalar olasa da telefon üretecek kapasiteye sahip olamadıklarından olacak ki cihazlarını farklı telefon üreticilerinden alıp kendi marka ve modellerini basarak Türkiye de satış sunuyorlar.General Mobile’ın bunu yaptığını zaten biliyorduk fakat Casper’ı telefonlarında bunu yaptığı aşikar olarak bilinmiyordu.

Casper bütün telefonlarını Wiko adlı firmanın telefonlarına kendi markasını basarak satmakta.Telefon modellerine gelecek olursak, Highway – VIA V8 / Getaway – VIA V5 / Highway Signs – VIA V8C şekilde adlandırılmış.Fark ettiyseniz modellerin isimlendirilmesinde de ayrıca bir benzerlik bulunmakta.Şimdide telefonları ayrı ayrı inceleyelim.

Wiko Highway-Casper VIA V8

Her iki telefon da tamamıyla aynı teknik özellik ve tasarıma  sahip.Birbirinden farkları ise telefona basılan markaların yerleri ve arayüzün bazı bölümlerinde olan özelleştirmeler.Ayrıca Highway modelinin renk yelpazesi oldukça genişken (siyah, beyaz, turuncu, mor, mavi) Casper yalnızca siyah ve beyaz renk seçenekleri ile telefonları satmakta.

Casper Akıllı Telefonlarını Fransız Üretici Wiko'dan Alıyor

Wiko Highway-Casper VIA V8

Wiko Getaway-Casper VIA V5

Yine her iki cihazında aynı tasarım ve teknik özelliklere sahip anacak cihazların ufak bir farklılık bulunmakta.Her iki modelde de her şeyin aynı olmasına rağmen  Getaway 132 gr iken VIA V5 145 gr olarak ölçülmüş.Bu ağırlığın neden meydana geldiğini bilmiyorum anacak bunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca cihazların  arayüzünde bazı bölümlerinde bazı özelleştirmeler mevcut.

Wiko Getaway-Casper VIA V5Wiko Getaway-Casper VIA V5 2

Wiko Highway Signs-Casper VIA V8C

Aynı özellikler sahip olan modellerin yine tek farkı VIA V8C’nin yazılım ile telefonda bazı özelleştirmeler yapmış olması.Ayrıca yine cihazların markaları farklı yerlere konumlandırılmış ve Wax modelinin renk seçeneği yine oldukça fazla.

Wiko Highway Signs-Casper VIA V8CWiko Highway Signs-Casper VIA V8C 1

42 YORUM

 1. ARKADAŞLAR HİÇBİR TELEFON %100 YERLİ OLMAZ ÇÜNKÜ PARÇALAR YURT DIŞINDAN GELİR VE BURDA DAMGA PROGRAM VE DONANIMI YAPILIR.BİZ PARÇALARINI ÜRETMİYOR BİRLEŞTİRİP SATIYORUZ.MAALESEF ÇOĞUFİRMADA DURUM BU 😣

 2. Çin i dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü yapan olay, tüm dünya markalarının orada üretilmesidir. Şayet abd nin kendi ekonomik değerini hormonlu bir değerde gösterip kabul ettirmese, çin dünyanın belkide birinci ekonomik gücüdür. Örnek, her yönden aynı olan bir barajın çin deki değeri sadece ikiyüz milyon usd iken abd deki bir milyar usd değerinde yazılmıştır.

 3. Öyle bir ülkeyiz ki bırakın teknoloji üretmeyi daha teknolojinin kaynağının bile ne olduğunu bilmiyorlar. Bu yazıyı yazan kişi gerçekten ülkemizde akıllı telefon üretiliğine inanmış ise sanırım çok minik bi genel kültüre sahip demektir. Casper telefon ürettiğini iddia mı etmiş ? Ya altında zaten chine diye yazıyor, gizli servis mi keşfetmiş çinde üretildiğini ?

 4. Techinsider’ın yayınlamış olduğu infografik, iPhone 6s donanım parçalarının kim tarafından sağlandığı ve hangi ülkeden geldiğini gözler önüne seriyor.

  iPhone 6s donanım parçalarının üreticileri
  Depolama: Toshiba (Japonya)

  Kamera: Sony (Japonya)

  Ekran: Asahi (Japonya)

  RAM: Samsung (Kore)

  Apple A9 İşlemci: Samsung (Kore)

  Değerli mineraller: Kaliforniya ve Çin

  Kasa: Çin

  Radyo frekans alıcıları ve vericileri: Qualcomm (Çin)

  Wi-Fi modülü: Universal Scientific Industrial (Çin)

  Batarya: Huapu Technology (Çin)

  LTE modem: Qualcomm (Çin)

  Buyrun bakalım. O en azı 3 bin TL verdiğiniz telefonların parçalarını kim üretiyormuş. Şunu artık kafanıza sokun. Dünyada bu parçaları üreten 2-3 firma var ve bütün markalar bu parçaları kullanmakta. o yüzden buralarda hiç bir marka için atıp tutmayın.

 5. Amerikan olunca 10 numara helal çoluğunun çocuğunun rıskını ver millet ekonomisine bakıyor kopyaymış cart curt hikaye uygun ve stabil telefon 1 senedir V9 kullanıyorum tık demedi 1000 lira verdik casper ı mı satın aldık gücü yeten varsa girsin piyasaya atıp tutmasın :D

 6. Casper’i bilmem ama wiko berbat bir telefon wiko Lenny aldım Samsung kırılınca. Aldıktan 3 ay sonra bozuldu teknik servise verdim (Belçika dayım) 2 hafta sonra geldi . 3 ay kullandım yine aynısorun yine teknik servis yine 2 hafta bekleme neyse geri geldi bu sefer 6 ay sonra aynı sorun oluştu , teknik servise verirken ya adam gibi tamir edin yada başka bir telefon verin wiko kullanmak istemiyorum dedim . Önce kabul ettiler huwai verelim dediler tamam dedimiki ay yazismadan sonra wiko Lenny 3 geldi ???, kesinlikle almayin aldırmayın bu markayı hiç bir şeyi iyi değil ekran görüntüsü bile alamıyorsunuz güya yüksek ve son teknoloji !!!!

 7. Vergi indirimi teşvik diye develte kazık bunlar casper neyi ülkesinde üretmiş ki üretim yok destek yok yazılım ve donanıma katkı yok montaj sanayi bile değil bu firma alsatçı utansınlar yazık yazık sizden mal alınmaz milleti sömüren bir firma yabancı markalar en azından mallarının arkasında duruyor casper da sürücü bile bulunmuyor yazılım güncellemesi hak getire zaten. Bu telefon çöp HTC alın en azında bilindik bir çinli…

  Wiko da fransız görünümlü çindir. Çinliler imajlarını düzeltmek için avruğada firma kuruyorlar üretimleri çinde yapıyor avrupa adı ile satıyorlar bizimkiler suyunun suyunu satıyorlar almayın bu tip firmalardan ürün.

  Wiko is a French smartphone manufacturing company. Wiko is majority-owned by Chinese technology group Tinno Mobile and its phones are manufactured in China.

 8. Hep söylerdim casper yerli üretim değil diye ama dinletemedim. Sırf yerli üretim, ülke ekonomisine katkımız olsun diye, kopya telefonlara para veren dostlarım oldu. Bu haberi onlarla paylaşıyorum umarım akıllanırlar :)

  • Bizde hala anlatamadık sizlere, dünyada telefon parçalarını üreten 2-3 firma var hepsi (ki buna İPhone dahil) bu firmalardan bu parçaları alıp cihazlarını Çin’de imal ettirip arkasına markasını basıp satıyor diye. Bu markalar için hangi ülkenin markası diye sorulduğunda markanın ait olduğu ülke ismi ile cevap verebiliyorsunuz ve bu da zorunuza gitmiyor da aynı durumda olan Casper için Türk markası demek mi zorunuza gidiyor??? Bırakın artık marka muhabbetini yahu.