Ana Sayfa Haber Cep Telefonlarına...

Cep Telefonlarına ÖTV Zammı Geleceği Konuşuluyor

Geçtiğimiz günlerde otomobiller için yapılan ÖTV düzenlemesine ek olarak Cep Telefonlarına ÖTV zammı geleceği konuşulmaya başlandı.

Şuan için herhangi bir resmi açıklama veya yayınlanan bir belge olmasa da sektör içerisinde yer alan firmaların aldığı duyumlara göre 2017 yılı içerisinde otomobillere yapılacak olan ÖTV zammı gibi bir düzenleme akıllı telefonlara da getirilecek.

Cep Telefonlarına ÖTV Zammı

Şuan ki sistemde ülkeye geliş fiyatı 1000TL altı olan telefonlardan 160TL ÖTV, 1000TL üstünde olan telefonlarda ise %25 ÖTV yeni gelen düzenleme ile 1000TL altı olan telefonlardan 250-360TL ÖTV, 1000TL üstünde olan telefonlarda ise %40 ÖTV oranına çıkması gündemde.

Fiyat artışını daha iyi anlayabilmek için ufak bir hesap ve karşılaştırma yapacak olursak; 100 dolardan ülkeye giriş yapan bir telefon şuan ki kur ile giriş yaptığını var sayacak olursak 345TL’ye 160TL ÖTV+%7 radyo vergisi+%18 KDV eklenince 640 TL gibi bir fiyat karşımıza çıkıyordu. Geleceği söylenen yeni ÖTV sisteminde 345TL’ye 250TL+%7+%18 KDV eklenince 750 TL gibi bir fiyat oluşuyor.

Verginin vergisi alındığında fiyatlar alınacak olan vergiden biraz daha yükseliyor. Eğer bu ÖTV düzenlemesi gerçekleşirse uygun fiyatlı diyebildiğimiz giriş ve orta seviyesi telefonlara yaklaşık olarak %17’lik bir zam gelecek. 1000 TL üstü olan telefonlarda ÖTV’nin %25’den %40 çıkması durumunda ise %12 lik bir artış olacak.

Görüldüğü gibi zam oranı çok da adil değil. Belki vergi oranının daha adil olması için 1000TL altı telefonlar için daha az, 1000TL üstü telefonlar için daha fazla vergi alındığına şahit olabiliriz. Ayrıca tüm bunlara ek olarak yur dışında getirilen telefonlara bir önlem olarak pasaport kayıt ücretinde de bir artış görebiliriz.

Tüm bu ÖTV’de ki artışlar hem çığ gibi büyüyen cari açığı daha fazla vergi alarak artmasını önlemek, hem de firmalara Türkiye sınırları içerisinde fabrika kurdurtup montaj kısmını yaptırarak vergi noktasında kolaylık sağlamak şeklinde yorumlanıyor.

Şuan için ortada kesin bir bilgi yok. Genel olarak yazdıklarımız söylenti ve dedikodudan ibaret. Ancak Akıllı telefonlara ÖTV tarafında bir düzenleme 2017 yılı itibariyle geleceği çok yüksek ihtimal. Peki siz bu düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce üreticiler burada fabrika açma noktasına gelebilirler mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin