Ana Sayfa Haber Chrome OS...

Chrome OS Android ile Birleşiyor

Ana Sayfa Haber Chrome OS...

Chrome OS Android ile Birleşiyor

Chrome OS Android ile Birleşiyor

Chrome OS Android ile Birleşiyor

Chrome OS Android ile Birleşiyor, Chrome OS Android

Google tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, açık kaynak, web uygulamaları ile çalışan Chrome OS Android ile birleşerek yeni bir işletim sistemi oluşturacağı haberi yayınlandı.

2009’un sonlarına doğru geliştirilmeyen başlayan, 2011 yılında ilk örnekleri çıkan Chromebooklar, çevrim içi (intenete bağlı) çalışan bir sistem olduğu için genel olarak bazı kesimler için çok fazla mantıklı gelmiyordu.

Ancak sistemin hafif olmasından ötürü donanım çok fazla yorulmuyor, düşük donanımlarla bile oldukça hızlı çalışıyor ve yapabildiklerine göre ucuz fiyatlar ile satılmasından dolayı bir çok kişi tarafından (özellikle ABD, İngiltere gibi ülkelerde) tercih edilmeye başlanmıştı.

Son yıllarda %3’lük bir pazar payına ulaşan Chromebook’lar PC pazarında yeni bir ışığın geldiğini ufaktan hissettirmeye başlamıştı. Google’da bu ışığı önceden görmüş olacak ki Chrome OS ile Android işletim sistemi birleştirmeyi planlıyor.

Temel olarak basit bir adım gibi görünse de PC ile telefon işletim sistemini birleştirerek her iki tarafı da güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu hamlenin benzerini Microsoft yapıyor ancak Microsoft, Google’dan farklı olarak PC işletim sistemini mobil cihazlara taşıyor. Tam olarak aynı olmasa da Google Telefon işletim sistemini PC işletimine taşıyor.

Tabi bunu bir tek Google ve Microsoft istemiyor. Apple’ın da IOS ve MAC OS işletim sistemlerini yeterli bir seviyede geliştirdikten sonra her iki işletim sistemini de birleştirmeyi amaçlıyor.

Google’ın bu iş üzerinde uzun bir zamandır çalıştığı tahmin ediliyordu. Hatta Android işletim sisteminin Andy Rubin’in bu bölümden ayrılarak farklı bir bölümde çalışmaya başlaması bu iddiaları güçlendirmişti.

Haber kaynağına göre bu çalışmanın 2 yıldır devam ettiğini, şuan belli bir noktaya kadar gelindiğini, 2017 yılında işletim sisteminin çıkacağı ve ilk örneklerinin 2016 yılında gösterileceği bildirilmiş.

Google’ın Chrome OS Android birleşiminin diğer bir nedeni ise Play Store üzerinde bulunan bütün uygulamaları PC üzerine getirmek. Bu sayede daha çok uygulama geliştiricisini bu tarafa çeker daha kaliteli bir sistem oluşturmuş olacak.

Konu gelmişken buradan Microsoft’a da değinmek gerekirse belki de WP işletim sisteminin yaygınlaşmamasında ki en büyük etken uygulama sayısının çok az olmasıydı. Google bu avantajını ilk olarak taşınabilir, nispeten daha güç bilgisayarda kullanarak PC pazarından da pay almaya çalışıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin