Ana SayfaHaberClubhouse'un...

Clubhouse’un Android Sürümü Yayınlandı

Clubhouse’un Android Sürümü Yayınlandı

Clubhouse’un Android Sürümü Yayınlandı

Clubhouse’un Android Sürümü Yayınlandı

Bir yılı aşkın iOS ayrıcalığının ardından sosyal ses platformu Clubhouse, Android uygulamasını yayınlıyor. Bugün ABD’de Google‘ın mobil işletim sisteminde beta olarak sunulacak ve kullanıcıların yalnızca sesli sohbet odalarına kaydolmasına ve katılmasına olanak tanıyacak.

Şirket, topluluğunun açık ara en büyük talebi olduğunu söylediği Android uygulamasının, önümüzdeki günlerde ve haftalarda diğer İngilizce konuşulan pazarlara ve dünyanın geri kalanına sunulacağını söyledi. ABD dışındaki kullanıcılar, Android uygulaması kendi bölgelerinde mevcut olduğunda bilgilendirilmek üzere Google Play mağazasındaki Clubhouse sayfası aracılığıyla erişim için ön kayıt yapabilecekler.

Ancak Clubhouse, platformun şimdilik yalnızca davetle kalacağını, yani “büyümenin ölçülmesini sağlama çabasının bir parçası olarak” hala kimseye açık olmadığı anlamına geldiğini söyledi. Yaz boyunca şirket, uygulamanın altyapısını oluştururken bekleme listesine alınan milyonlarca iOS kullanıcısı olduğunu söylediği şeyi taşımaya başlamayı planlıyor.

Sınırlı erişime rağmen Clubhouse, Silikon Vadisi’nin etrafına dağılmış risk sermayesi kalabalığıyla erken dönemdeki popülaritesi sayesinde önemli bir vızıltı yarattı. Şirket, yeni bir finansman turunun ardından kısa süre önce 4 milyar dolar değerinde idi.

Bununla birlikte, bu erken heyecan, birçok büyük teknoloji şirketinin kendilerine ait benzer ses özelliklerini başlatmakla ilgilendiği anlamına geldi. Twitter zaten kendi Spaces özelliğini kullanıma sundu, Discord Sahne Kanalları ekledi ve Facebook, Spotify, Slack, LinkedIn ve Reddit, hizmetlerine yalnızca ses özellikli benzer özellikler eklemenin çeşitli aşamalarında.

Şirket, Android uygulamasını duyuran gönderisinde platformun beklenenden daha hızlı büyüdüğünü kabul etti. Gönderide, “Yük, sistemlerimizi vurguladığından, yaygın sunucu kesintilerine ve bildirim hatalarına neden olduğu ve erken keşif algoritmalarımızın sınırlarını aştığı için bunun dezavantajları vardı” dedi. “Bu, odağımızı normalde odaklanmak istediğimiz topluluk buluşmaları ve ürün özellikleri yerine işe almaya, tamir etmeye ve şirket oluşturmaya kaydırmamızı sağladı.”

Bir yıldan fazla süredir olan Clubhouse, dikkatini yaratıcıları kendi platformuna çekmeye çevirdi ve kısa süre önce platformda 50 ses şovu finanse ettiğini görecek bir hızlandırıcı programın sonuçlarını duyurdu.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin