Çok Yönlü Hareket Kabiliyetine Sahip Halatsız Asansör; Multi

Çok Yönlü Hareket Kabiliyetine Sahip Halatsız Asansör; Multi

Çok Yönlü Hareket Kabiliyetine Sahip Halatsız Asansör; Multi

Çok Yönlü Hareket Kabiliyetine Sahip Halatsız Asansör; Multi

Alman mühendislik firması ThyssenKrup tarafından geliştirilen çok yönlü hareket kabiliyetine sahip halatsız asansör Multi, geleceğin çok katlı binalarına yeni bir soluk katacak.

Asansörün icadından bu yana aynı prensibe göre çalışan halat sistemi genel anlamda büyük bir gelişme katedemedi. Özellikle çok katlı büyük sitelerde 2 yönde hareket eden klasik asansörler sistemi yoğun kullanımlarda apartman sakinlerinin beklemesine neden olurken mimarların modern bina tasarımlarında elini kısıtlayan bir unsur olarak karşımıza çıkıyordu.

İlk denemeleri geçtiğimiz gün Almanya’nın Rottweil kentinde bulunan özel asansör kulesinde gerçekleştiren firma, Multi asansörün neler yapabileceğini uygulamalı olarak gösterdi. Bir halat sistemi yerine manyetik kuvvetten faydalanarak rayların üzerinde yatay ve dikey hareket edebilen Multi, bu sayede yukarı/aşağı hareketin yanı sıra sağa/sola da hareket ederek daha işlevsel bir kullanım sunuyor.Çok Yönlü Hareket Kabiliyetine Sahip Halatsız Asansör; Multi

Ayrıca klasik asansörlerin güvenli taşımacılık için tek bir gerilme ile maksimum 487 metre (1600 feet) yüksekliğe çıkabilme sınırı bulunurken Multi asansörde böyle bir kısıtlama söz konusu değil. Saniyede 5 metre hızla hareket edebilen Multi asansör her ne kadar gökdelenlerde kullanılan asansörler kadar hızlı olmasa da 2 farklı eksende hareket kabiliyetiyle kullanıcıları daha az bekleterek istenilen yere daha hızlı ulaştıracağını vadediyor.

Firmanın verdiği bilgilere göre Multi asansörün kullanılabilir ilk örneğini Berlin’de yapılması planlanan East Side Tower’da göreceğiz. Her ne kadar çalışma prensibi itibariyle oldukça avantajlı olan maglev asansörün yaygın kullanımı uzun yıllar alacak olsa da bu sitemin binaya yerleştirilmesi klasik asansörlere göre 5 kat pahalı olduğu gibi bakım ve onarımının da bir hayli zor olduğu söyleniyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin