Ana SayfaHaberDünya'nın...

Dünya’nın Canlı Uydu Görüntülerini Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarlama Yapan ‘SpaceEye’

Dünya’nın Canlı Uydu Görüntülerini Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarlama Yapan ‘SpaceEye’

Dünya’nın Canlı Uydu Görüntülerini Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarlama Yapan ‘SpaceEye’

Dünya’nın Canlı Uydu Görüntülerini Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarlama Yapan ‘SpaceEye’

Üzerinde yaşadığımız mavi bir gezegenin gerçek zamanlı olarak görünümünü elde etmek için kullanabileceğiniz birçok program ve çevrimiçi hizmet var. Bunlardan biri SpaceEye. Bu resimleri duvar kağıdı olarak görmeyi seviyor musun? Eğer öyleyse, SpaceEye‘ı beğenebilirsiniz. Bu uygulama, Dünya‘nın canlı uydu görüntülerini alır ve bunları masaüstü arka planınız olarak ayarlar.

Programın nereye kurulacağını seçemezsiniz. Hazır olduğunda, bildirimler alanının yanında büyük bir açılır pencere göreceksiniz. Uygulama çalıştırmalarını yapılandırmanıza izin verir, bunu daha sonra yapabilir ve şimdilik kapatabilirsiniz.

SpaceEye arka planda çalışır ve sistem tepsisi simgesinden erişilebilir. Simgeye sağ tıklamak hiçbir şey yapmaz, programın arayüzüne erişmek için sol tıklamanız gerekir.

Burada coğrafi konumlarını belirten bir adla birlikte bir düzine küçük resim göreceksiniz. Bir resme tıkladığınızda bir ilerleme çubuğu görünecektir, yani SpaceEye tam çözünürlüklü resmi indirecek ve dosya hazır olduğunda masaüstü duvar kağıdınız olarak ayarlanacaktır. Bu oldukça havalı görünüyor.

GOES West, GOES East ve Himawari-8‘den alınan canlı uydu görüntüleridir. Ve daha iyi hale geliyor, SpaceEye en son görüntüleri almak için sunuculara her 20 dakikada bir ping atıyor. Böylece duvar kağıdınız yeni görünümle otomatik olarak güncelleniyor.

SpaceEye ayarlarına erişmek için arayüzün sağ üst köşesindeki üç nokta menü düğmesine tıklayın. 2 seçeneği vardır, ilki uygulamanın otomatik olarak pencerelerle başlamasına izin verirken, 2. seçenek SpaceEye‘ın program güncellendiğinde yeni sürümleri getirmesini sağlar.

SpaceEye‘ı kapatmak için menü düğmesine basın ve ardından sol alt köşedeki Çık seçeneğini tıklayın. Resimlerinden birini arka planınız olarak ayarladıktan sonra uygulamayı kapatabilirsiniz, ancak duvar kağıdını otomatik olarak güncellemek için çalışır durumda olması gerektiğini unutmayın.

İnsanları rahatsız edebilecek birkaç konu var. Arka planı kullanmak istediğiniz duvar kağıdının veya monitörün çözünürlüğünü seçemezsiniz. Diğer sorun, programın indirilen görüntüleri doğrudan kaydetmenize izin vermemesidir. Ancak AppData klasörüne gidip bunları kendiniz alabilirsiniz. Aradığınız dizin C: \ Users \ USERNAME \ AppData \ Roaming \ space-eye \ indirilen_images dizinidir.

SpaceEye açık kaynak kodlu bir Electron uygulamasıdır. Bunu Microsoft Store‘dan veya projenin GitHub sayfasından normal yükleyiciden indirebilirsiniz. Program ayrıca Linux ve Mac bilgisayarlar için de mevcuttur. Görüntünün çözünürlüğünü, yeni fotoğrafları indirmek için zaman aralığını özelleştirme seçeneklerinden yoksun olsa da, SpaceEye bazı muhteşem duvar kağıtları elde etmenin kullanıcı dostu bir yolunu sunar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin