Dünyanın İlk Modüler Otobüs Projesi

Dünyanın İlk Modüler Otobüs Projesi

Dünyanın İlk Modüler Otobüs Projesi

Dünyanın İlk Modüler Otobüs Projesi

Her geçen gün artan nüfus ve sıkışıklık nedeni ile firmalar da artık daha farklı ulaşım yolları aramaya başladı. Dünyanın ilk modüler otobüs projesi de bunlardan biri. Daha çok bir treni andıran toplu taşıma aracı, oldukça gelişmiş otonom bir sisteme sahip.

Dünya’nın en kalabalık ülkesi Çin’de CRRC firması tarafından geliştirilen toplu taşıma aracı, tren ve otobüs karışımı hibrit bir araç. Tren gibi uzun, modüler, belirli bir ray güzergahında gidebilirken aynı otobüs gibi asfalt üzerinde de yol alabiliyor.

Asfalt yol üzerinde bulunan çizgileri, yol kenarlarındaki cisimleri ve yan şeritteki araçları algılayabilen araç; otonom/yarı otonom olarak kullanılabiliyor. Elektrikle çalışmasından dolayı doğaya karbon salınımı da yapmıyor.

Dünyanın İlk Modüler Otobüs Projesi Toplamda 3,4 metre yüksekliğe ve 32 metre uzunluğa sahip olan akıllı otobüs en fazla bölme kapasitesiyle 307 kişiye kadar yolcu alabiliyor. Belirlenen güzergah üzerinde 70 Km/s hıza ulaşabilirken 10 dakikalık şarj ile 25 kilometre kullanılabiliyor.

Bir tren kapasitesinde yolcu alabilen araç bir otobüs gibi herhangi bir ek ray veya enerji hattına ihtiyaç duymadan gidebildiği için oldukça uygun maliyetlere bu sistemi kurabilmek mümkün. Firmanın verdiği bilgilere göre standart tren sistemlerinin maliyeti 102 milyon dolarken bu sistem 2 milyon dolara hazır hale getirilebiliyor. Geliştirme çalışmalarının devam ettiği projenin 2018 yılında  Zhuzhou kentinde kullanıma açılması planlanıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin