Ana Sayfa Haber Elektronik Mürekkep...

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Ana Sayfa Haber Elektronik Mürekkep...

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Elektronik Mürekkep ekranlar 2 film tabakası arasında, çapı yaklaşık bir insan saçı kadar olan milyon sayıdaki mikrokapsüllerden oluşmaktadır.Kapsüllerin içindeki “+” yüklü beyaz ve “-” yüklü siyah akışkanlar bulunur.Bunlar ekrana verilen “+” ve “-” elektrik yüküne göre üste çıkarak görünürler.

Her ne kadar kapsüllerde “+” ve “-” yüklere sahip mürekkepler olsa da görüntü tek tip beyaz veya tek tip siyah değil.Ekrana verilen yüklerin miktarı kadar (mesela 6 yülük “+”, 4 yüklük “-“) 16 farklı gri ton  (4096 renk de gösterebilen E mürekkep ekranlarda mevcut fakat geliştirilme aşamasında) alabilir.

Şu ana kadar bilinen en büyük avantajları;

  • Gözleri yormaması
  • Güneş ışığı altında iyi görünmesi
  • Yüksek pil tasarrufu

Arkadan aydınlatmalı bir ekran olmadığından gözleri yormuyor.Yani kitaplarda veya gazeteler olduğu gibi bir kağıt üzerinde mürekkep ile yazılı gibi görünüyor.Özellikle E-kitap okuyucularında yaygın olarak kullanılıyor.

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Ekranda herhangi bir arkadan aydınlatma kullanılmadığından ortamdan olan ışık miktarına göre ekran görünmekte.Yani ekran loş ışıkta iyi görünmezken, güneş altında iken veya çok aydınlık olan mekanlardan çok iyi görünecektir.Buda güneş altında sıkıntı yaşatan LCD ekranlara en büyük rakip oluyor.

Ekrana çizilecek bir görsel için kapsüllere “+” ve “-” yükler verilerek siyah veya beyaz sıvı görünür.Sıvı kapsüllerde üst tarafa çıkartılıp göründükten sonra ekrana verilen elektrik akımı kesilir.Elektirik akımı kesildikten sonra görüntü ekranda görünmeye devam eder.Pil tasarrufu da işte bu noktada sağlanmış oluyor.

Elektronik Mürekkep Ekranlar

Kafanızda canlanması için; çocukken kullandığımız veya çocuklarımızın kullandığı yazı tahtasını düşünebiliriz.Kalemin ucundaki mıknatısın kapsüllerin içindeki mıknatıs parteküllerini çekmesi ve ekranın yüzeyine yapışmasına benzetebiliriz.Fakat Elektronik mürekkepli ekranlarda olay biraz daha karmaşık.

Fakat E mürekkep ekranında yalnızca siyah ve beyaz renkleri göstermesi dışında ekran tazeleme konusunda bir dezavantaja daha sahip.Ekran tazeleme günümüzde kullandığımız LCD veya LED tabanlı ekranlar da oldukça yüksekken (Genelde 60 Hz) E mürekkep ekranlar 75 ms tepki süresi ~13 Hz yenileme hızına sahip.

Her ne kadar elektronik mürekkep siyah ve beyaz da olsa (şimdilik), tepki süreleri yavaşta olsa, ekran yenileme hızları düşükte olsa gelecek sene ve ondan sonraki senelerde sık sık telefonlarda ve tabletlerde görebileceğimiz geleceğin ekranı diyebiliriz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin