Elon Musk’tan Neuralink Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlamayı Umuyor

Elon Musk’tan Neuralink Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlamayı Umuyor

Elon Musk’tan Neuralink Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlamayı Umuyor

Elon Musk’tan Neuralink Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlamayı Umuyor

Makine arayüzleri kullanmak ve cihazlarımızı sadece zihnimizi kullanarak kontrol etmektir. Elon Musk’ın önerdiği gibi, FDA bu yıl insan denemelerini onaylarsa, şirket bu yönde büyük bir adım atıyor olabilir. Şirket, primatlar ve domuzlar üzerinde başarılı bir şekilde deneyler yaptı.

Geliştirilmekte olan teknoloji kesinlikle ilginç ve birçok uygulama taşıyor olsa da, şirketin henüz insanlar üzerinde deneyleri yok. Bu, Musk’ın geçtiğimiz günlerde Neuralink’in insan denemelerine bu yılın başlarında başlamak için FDA onayı alabileceğini söylediği için değişebilir.

SpaceX ve Tesla CEO’su, bir Twitter kullanıcısının felçli olduğu için Neuralink için herhangi bir klinik çalışmanın parçası olmayı teklif etmesine yanıt olarak bu küçük haberi düşürdü. Engellilere yeniden hareket etmenin bir yolunu sağlamak, Neuralink’in teknolojisinin mükemmel bir uygulaması olacaktır. Demans ve Alzheimer hastalığı gibi diğer nörolojik durumlar potansiyel olarak iyileştirilebilir veya en azından önemli ölçüde daha az ölümcül hale getirilebilir. Bununla birlikte, Musk’a göre şirketin uzun vadeli hedefleri “insan / AI simbiyozu” gibi görünüyor.

Neuralink Bu Yil Insan Denemelerine Başliyor

Musk geçtiğimiz günlerde Clubhouse’da düzenlenen Good Time Show adlı bir talk show’a katıldı ve burada Neuralink’in bazı ilerlemelerini açıkladı. Musk, “Kafatasında kablosuz implantı olan bir maymunumuz ve zihnini kullanarak video oyunları oynayabilen minik tellerimiz var” dedi. “Rahatsız değil ve tuhaf görünmüyor ve sinir implantının nereye girdiğini bile göremiyorsunuz.”

Geçen Ağustos ayında şirket, bir koşu bandındayken bir domuzun hareketini tahmin etme yeteneğini sergileyen, teknolojisinin canlı bir demosunu düzenledi. Birincil fark, maymunun içindeki çipin domuz hala kabloluyken kablosuz olmasıdır. Şirket insan deneklerine bir çip yerleştirmek istiyorsa bu hayati bir adımdır.

Açıkçası insan siborglardan yıllarca uzaktayız, ancak insanlar üzerinde test etme yeteneği şirket için büyük bir adım olacaktır. Bu tür teknolojilerin uzun vadeli sağlık yararları ve vaatleri muazzamdır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin