En İyi İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Uygulamaları

En İyi İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Uygulamaları

En İyi İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Uygulamaları

En İyi İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Uygulamaları

İnternette dolaşan tehdit ve dolandırıcılık sayısı, kullanıcıların çoğunluğu için güvenliği İnternet’e bağlanırken en önemli unsurlardan biri haline getirmiştir. Tüm riskler arasında en tehlikeli olanlardan biri hesapların çalınmasıdır, bu nedenle şifreleri olabildiğince güvenli kullanmak, zaman zaman değiştirmek ve tüm hesaplarımıza erişmek için kullanmaktan kaçınmak her zaman tavsiye edilir. Bu bakımdan, iki faktörlü kimlik doğrulama veya 2FA vurgulanmalıdır . Hesaplarımızın erişimine bir seviye güvenlik eklememizi sağlayan bir sistem. Hesaplarınızın güvenliğini artırmak istiyorsanız, en iyi 2FA uygulamaları ve bu araçların nasıl çalıştığı.

Her ne kadar% 100’ü bu şekilde hesaplarımızın tamamen dokunulmaz olacağından emin olamazsa da, gerçek şu ki, onlara erişim güvenliğini büyük ölçüde artırıyoruz ve bu tür iki faktörlü kimlik doğrulamanın, adından da anlaşılacağı gibi, ne yapması gerekiyor iki tanımlama yöntemi gireceğimizden emin olmak için.

Bu şekilde, hesaplarımızın güvenliği önemli ölçüde artar, çünkü kullanıcı adımız ve şifremiz üçüncü tarafların eline geçse bile, ikinci tanımlama yöntemini onaylamazlarsa hesaplarımıza erişemezler.

Bu iki yöntem genellikle, her şeyden önce şifremizdir ve kullanıcı adı ve şifre ile belirlediğimizde, bir güvenlik kodu girmemiz istenecektir. Bu kodu, her zaman taşıdığımız cihaz olduğu için genellikle cep telefonumuz aracılığıyla alacağız. Bu nedenle, nerede olursak olalım, hesabımıza erişim koduna erişebiliriz.

Kimlik doğrulama kodları oluşturmanın farklı yolları olsa da, en yaygın olanı bağlanmak istediğimiz hizmetin cep telefonumuza kısa mesaj göndermesidir. Oldukça basit bir yöntem olsa da, her zaman çift kimlik doğrulama uygulamalarını daha rahat ve hızlı hale getirmek için kullanabiliriz.

Google Authenticator

Neredeyse dev arama motorunun herhangi bir hizmetinden bahsederken, Google Authenticator muhtemelen en popüler iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır. Şirket, tüm şirket hesapları için kullanılmasını önerir, ancak çok çeşitli hizmetler için de çalışır. Öyle ki, bir hizmetin bu tür uygulamalarla uyumlu olması ve Google’larla uyumlu olmaması nadirdir.

İşlem oldukça basitse, yapmamız gereken ilk şey uygulamayı mobil cihazımıza yüklemek ve ardından bu yöntemle korumak istediğimiz hesabı kurmaktır. Bunu yapmak için, bize tüm hesap bilgileri ve yapılandırması ile bir QR kodu tarama olanağı sunar. Bu yapıldıktan sonra, Google Authenticator ile korunan bir hizmette bizi tanımlamaya çalışırken, uygulamanın kendisi, birkaç saniye boyunca geçerli olan ve giriş yetkisini onaylamak için kontrol edilecek bir kod oluşturur.

Google Authenticator’ı indirin iOS ve android.

Twilio Authy

Google aracı en popüler araçlardan biri olmasına rağmen, harika bir işlem sunduğundan ve kullanımı çok basit olduğundan, daha eksiksiz bir iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması isteyenler için Authy en iyi seçenek olabilir.

2AF kimlik doğrulama hizmetlerinin büyük çoğunluğuyla uyumlu olmasının yanı sıra, çok sayıda ilginç ek işleve sahip olmasıdır. Bunların arasında, hesaplarımızın yedek bir kopyasını oluşturmamızı ve kendimizi tanımlamak için parmak izi veya yüz tanıma kullanmamızı sağlayan seçeneği vurgulamakta fayda var. Çoklu platform desteğine sahip.

Twilio Authy’yindirin iOS ve android.

Duo Mobile

Duo mobil, Duo’nun iki faktörlü kimlik doğrulama hizmetini kullanır Güvenlik hesaplarımıza daha güvenli bir giriş sağlamak için. Geri kalanı gibi, bu araç da herhangi bir hesabımıza erişmek için çift A2F sistemi olarak şifreler oluşturur, ancak bu sefer, push bildirimleri yoluyla daha hızlı tanımlamaya da izin verdiği unutulmamalıdır.

Yani, uygulamadan bildirim alınırken, hızlı bir şekilde tanımlayabilmemiz ve erişebilmemiz, hesaplarımızı nasıl ve her şeyden önce güvenli hale getirebilmemiz için sadece üzerine dokunun.

Duo Mobile’ı indirin iOS ve android.

Microsoft Authenticator

Microsoft Şifrematik ile hesaplarımıza erişmenin daha güvenli bir yolunu ekleyebiliriz. Bunun için, uygulamanın kendisi bize söz konusu hizmete girmemiz gereken bir kod sağlayacak ve hesaplarımıza güvenli erişim sağlamak için eşleştiklerini kontrol etmekten sorumlu olacak. Microsoft hizmetlerini günlük olarak kullanan ve güvenli erişim isteyenler için kullanılması önerilir.

Microsoft Authenticator’ı indirin iOS ve android.

FreeOTP Kimlik Doğrulayıcı

Bu derlemenin belki de en bilinmeyeni olmasına rağmen, gerçek şu ki FreeOTP Authenticator gerçekten iyi çalışan ücretsiz ve açık kaynaklı bir çift faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır. Gibi en popüler sitelerde çift tanımlama yöntemi olarak kullanmak mümkündür. Facebook ve Google hizmetleri, diğerlerinin yanı sıra, Github’ın kendisi gibi üretkenlik araçlarında bile.

Bu şekilde, yalnızca erişebileceğimiz tek kullanımlık bir şifre veya kod oluşturarak çevrimiçi hesaplarımıza erişimde ikinci bir güvenlik katmanı ekleyebiliriz.

FreeOTP Authenticator’ı indirin iOS ve android.

Yandex Anahtar

Google gibi Yandex’inde birçok servisi var. Bunlar arasında Yandex Anahtar adı verilldiği iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır. Yandex, populer iki aşamalı kimlik doğrulamayı (2FA) destekleyen servislerde sorunsuz çalışır. Cihazınızın başına kötü bir olayın gelme olasılığına karşı Yandex sunucusunda Anahtar verilerinin yedek kopyasını oluşturabilirsiniz. Bu işlem tamamen güvenli olup Her kopya sadece sizin bildiğiniz şifre ile şifrelenir.

Yandex Anahtar’ı indirin iOS ve android.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin