Ana SayfaHaberFacebook’un...

Facebook’un Gözetim Kurulu ilk Vakalarını Aldı

Facebook’un Gözetim Kurulu ilk Vakalarını Aldı

Facebook’un Gözetim Kurulu ilk Vakalarını Aldı

Facebook’un Gözetim Kurulu ilk Vakalarını Aldı

Facebook zararlı, aldatıcı ve nefret içeren söylemlerin yayılmasını engellemek için Kasım 2018’de bağımsız İçerik Gözetim Kurulunu hayata geçirdi. Moderasyon kararlarını inceleyen Gözetim Kurulu ilk vakalarını kabul etti.

Toplamda 6 vakaya karar verdiler. Gözetim Kurulu, web sitesinde yaptığı bir basın açıklamasında, 6 vakaya karar vermeden önce 20.000‘den fazla başvuruyu gözden geçirdiğini söyledi. Facebook‘un nefret söylemi kuralları, çıplaklık yasağı ve yanlış bilgilendirme politikaları kapsamında kaldırılan içeriği içeriyor. Bundan sonra yönetim kurulu yayınların kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verecek.

Vakaların çoğu, ABD dışındaki kullanıcıların. İngilizce olmayan içerikleri de denetleyebilmek için her vaka, orijinal içerikle aynı bölgeden bir kişiyi içeren beş üyeli bir panele yönlendirilecek. Bu paneller kararlarını 90 gün içinde verecek ve Facebook bunlara göre hareket edecek. Mayıs ayında ilk üyeleri açıklanan gözetim kurulunda, dijital haklar aktivistleri ve eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcı András Sajó yer alıyor. Gözetim Kurulu kararları, kamuya açık yorumlar ile bilgilendirilecektir.

Vakaların üçü nefret söylemleri ile ilgili. Bir vaka, Facebook‘un çıplaklık ve yetişkinlere yönelik içerik politikası ile ilgili. Covid-19 ile ilgili vakalar da var. Gözetim Kurulunun, ABD Yüksek Mahkemesine benzer şekilde politikaları yorumlaması gerekiyor, yenilerini oluşturması değil. Ancak Facebook, gelecekte politika önerileri için kurula da başvurabileceğini söyledi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin