Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim Dönemi Başlıyor

Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim Dönemi Başlıyor

Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim Dönemi Başlıyor

Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim Dönemi Başlıyor

Uzun bir süredir Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim çalışmalarını yürüten Çin, küresel bir kuantum internet hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda çok önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Amerikanın dijital veri kontrolü hegemonyasından kurtulmaya çalışan Çin, kendine ait arama motoru, video servisi, sosyal medya sistemi, işlemci ve işletim sistemi yaparak vatandaşlarının verisini ülke içinde tutmaya çalışıyor. Tüm bunlara ek olarak “ultra-uzun mesafeli kuantum teleportasyon” sisteminin denemelerine başlayarak kuantum mekaniğine dayalı kriptolu iletişim sistemlerinin kapısını da araladı.

Geçtiğimiz yıl Micius isimli uydusunu fırlatarak kuantum teleportasyonu çalışmalarına başlamıştı. Her ne kadar bu işleme bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına teleportasyon denilse de aslında sistem kuantum dolanıklığını kullanarak çalışıyor. Peki kuantum dolanıklığı nedir?

Kuantum Dolanıklığı

Kuantum dolanıklığı teorisine göre bazı atom altı parçacıkları çiftler halinde bulunuyor. Birbirine görünmeyen şekilde bağlı olan bu parçacıklardan birine herhangi bir müdahalede bulunulduğunda diğeri de aynı doğrultuda tepki veriyor. Bu sayede çiflerden birine sahipseniz bilgi sadece size gelmiş oluyor.

Çin’de yapılan deneylerde araştırmacılar yeryüzü ile uydu arasında kuantum ağı kurup dolaşık fotonlardan birini yeryüzünde tutarken diğerini uyduya göndermeye çalışmış ve 500 kilometre kadar ilerletmeyi başardı. Her ne kadar foton Micius uydusuna kadar taşınamamış olsa da hem yeryüzündeki hem de uydu foton parçacığı bilgisine ulaşabildi.

Dolanık fotonları uzak mesafeye göndermek kolay olmadığı ve çevresel faktörlerden kolayca etkilenip dolanıklık çöktüğü için Çin bu sistemi ilk olarak uzayda deniyor. Hız kapasitesini ve dolanıklığını koruma gibi sorunları olan bu sistemde bütün haberleşme gerçekleştirilmeyecek. Şu an yapılması planlanan şey iletişimi karşılıklı olarak kriptolayarak iletişim ağını klasik sistemlere göre daha güvenli bir hale getirmek.

İlerleyen süreçte teknolojinin gelişmesiyle birlikte bütün haberleşmeyi kuantum dolanıklığı sistemine bağlı olarak gerçekleştirmeyi planlayan Çin, bu sayede internet ağı güvenliğini üst düzeye çıkartarak veri hırsızlığının önüne geçebilecek.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin