Uzun bir süredir Foton Parçacığına Dayalı Kriptolu İletişim çalışmalarını yürüten Çin, küresel bir kuantum internet hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda çok önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Amerikanın dijital veri kontrolü hegemonyasından kurtulmaya çalışan Çin, kendine ait arama motoru, video servisi, sosyal medya sistemi, işlemci ve işletim sistemi yaparak vatandaşlarının verisini ülke içinde tutmaya çalışıyor. Tüm bunlara ek olarak “ultra-uzun mesafeli kuantum teleportasyon” sisteminin denemelerine başlayarak kuantum mekaniğine dayalı kriptolu iletişim sistemlerinin kapısı aralamıştı.

Geçtiğimiz yıl Micius isimli uydusunu fırlatarak kuantum teleportasyonu çalışmalarına başlamıştı. Her ne kadar bu işleme bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına teleportasyon denilse de aslında sistem kunatum dolaşıklığını kullanarak çalışıyor. Peki kuantum dolaşıklığı nedir?

Kuantum Dolanıklığı

Kuantum dolanıklığı teorisine göre bazı atom altı parçacıkları çiftler halinde bulunuyor. Birbirine görünmeyen bir şekilde birbirine bağlı olan bu parçacıklardan birine herhangi bir müdahalede bulunulduğunda diğeri de aynı doğrultuda tepki veriyor. Bu sayede çiflerden birine sahipseniz bilgi sadece size gelmiş oluyor.

Çin yapılan deneylerde araştırmacılar yeryüzü/uydu arasında kuantum ağı kurup dolaşık fotonlardan birini yeryüzünde tutarken diğerini uyduya göndermeye çalışmış ve 500 kilometre kadar ilerletmeyi başardı. Her ne kadar foton Micius uydusuna kadar taşınanmış olsa da hem yeryüzüde ki hem de uydu fotonparcağı bilgisine ulaşabildi.

Dolanık fotonları uzak mesafeye göndermek kolay olmadığı ve çevresel faktorlerden kolayca etkilenip dolanıklık çöktüğü için Çin bu sistemi ilk olarak uzayda deniyor. Hız kapasitesi ve dolanıklığı koruma gibi sorunu olan bu sistem de bütün haberleşme gerçekleştirilmeyecek. Şuan yapılması planlanan şey iletişimi karşılıklı olarak kriptolayarak iletişim ağını klasik sistemlere göre daha güvenlikli bir hale getirmek.

İlerleyen süreçte teknolojinin gelişmesiyle birlik bütün haberleşmeyi kuantum dolanıklığı sistemine bağlı olarak gerçekleştirmeyi planlayan Çin, bu sayede internet ağı güvenliğini üst düzeye çıkartarak, veri hırsızlığını önüne geçebilecek.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin