Ana SayfaHaberGeleceğin...

Geleceğin Oyun Servisi Sistemi; Stadia

Geleceğin Oyun Servisi Sistemi; Stadia

Geleceğin Oyun Servisi Sistemi; Stadia

Geleceğin Oyun Servisi Sistemi; Stadia

Oyunculuk denildiğinde akla gelen yüksek işlem gücü gerektiren sistemler geleceğin oyun servisi Stadia ile tarihe karışabilir. Google’ın geliştirdiği Stadia, temelde yüksek donanımlara sahip sunucularda oyunun işlenerek ekrana yasıtılması prensibine dayalı multi cihazlı çevrimiçi oyun servisi diyebiliriz.

Bir süredir Project Stream adıyla denemeleri yapılan çevrimiçi oyun servisi, en son Assassin’s Creed Odyssey oyun gösterimiyle büyük ilgi toplamıştı. Geçtiğimiz gün Game Developer Conference etkinliğinde Stadia olarak duyurulan sistem, TV, tablet, bilgisayar ve telefon gibi istenilen cihazda oyun oynamaya imkan tanıyor. Uzak sunucu üzerinde çalışan oyunlar, cihazların işlem gücünü harcamadan sadece internet üzerinden gelen görüntüyü ekrana yansıtmak ev yapılan komutları sunucuya yollamak için kullanıyor.

Geleceğin Oyun Servisi Stadia

Çoklu cihaz özelliğiyle, satın aldığınız oyunu istediğiniz cihazda oynamanıza izin verdiği gibi kullanılan cihazın işlemcisi yormadığı için enerji/pil tasarrufu da sağlayabiliyor. Ayrıca oyuncular için geliştirilen pahalı donanımların ihtiyacını ortadan kaldırmasıyla da daha uygun fiyatlı cihazlarda çok yüksek grafik ayarlarında oyunlar oynanabilecek.

Stadia ile İnanılmaz Yüksek Çözünürlük Mümkün

[email protected] görüntü verebilen sistemin, [email protected] ve HDR desteğine sahip olduğu ve gelecekte de [email protected] verebileceği belirtiliyor. AMD ile yapılan işbirliği ile 10.7 teraflops gücünde özel bir GPU kullanılan her bir Stadia sunucusunda, özel üretim 2.7GHz x86 işlemci ve 16GB RAM bulunuyor.

Ayrıca Stadia platformuna özel oyuncu kontrolcüsünü de duyuruldu. Wi-Fi üzerinden direk olarak oyunun oynandığı sunucuya bağlanan kotrolcüler, arada daha az katmandan geçtiği için verilen komutları çok daha az gecikmeyle oyuna aktarabiliyor. Sandart oyun kontrol tuşlarına ek olarak ekran görüntüsü alma ve Google Asistan‘ı etkinleştirme tuşları da yer alıyor.

Geleceğin Oyun Servisi Sistemi; Stadia

Oyun stüdyosu olarak konumlandıran Stedia, ilerleyen günlerde kendi platformuna özel geliştirilen oyunların kütüphanede yer alacağı bildiriliyor. 100’den fazla stüdyonun geliştirici kitlerini aldıklarını söyleyen Google, 1000’den fazla geliştiricinin, yapımlarını servis üzerinde bulunması için çalışmalara başladığını belirtiyor. Ayrıca yeni sistem sayesinde oyun geliştiricilerine bıkkınlık veren kaçak indirme ve hile yapma gibi sorunlara da çözüm olacağı düşünülüyor.

2019 yılı içinde Google’ın tampon sunucuların bulunduğu Amerika, Kanada, İnglitere ve Avrupa’nin belirli bölgelerinde aktif olacak sistemin fiyatı ve internet bant genişliği gereksinimleri hakkın henüz bir bilgi bulunmuyor. Daha fazla bilgi almak için Stadia resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin