Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Geçtiğimiz gün Google I/O 2017 geliştirici konferansında Android Go adlı yeni bir programı duyuruldu. Google bu program kapsamında düşün donanımlı cihazlarda maksimum akıcılık ve sağlıklı bir kullanıcı deneyimi vermek amacıyla yazılımda bir dizi değişikliğe gidiyor.

Bir süredir devam eden Android One programı ile Google, giriş ve orta seviye telefonlarda donanımı ve yazılımı belli bir standarda oturtarak kullanıcılara iyi bir Android deneyimi vermeyi başarmıştı. Ülkemizde ise bu programı General Mobile oldukça iyi bir şekilde yürütmüş ve bir çok kullanıcıya uygun fiyatlı akıcı telefon deneyimi ile tanıştırmıştı.

Google bu programı bir adım daha ileri taşıyarak donanımı düşük cihazların daha akıcı çalışması yazılım tarafında Android Go programını çıkartıyor. İşletim sistemi, üzerinde çalışan uygulamalar ve Google Play mağazası şekilde 3 katmandan oluşan program, donanım bileşenlerinin gücüne göre kaynak ve veri tüketimini sınırlayarak üst seviye bir kontrol sağlıyor.

Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Android O sürümü ile karşımıza çıkan yeni program 1 GB RAM veya daha düşük bellek kapasitesine sahip cihazlar bazı kısıtlamalar uygulayarak bellek kullanımını sınırlayıp, yeni geliştirilen API’ler ile veri kotasını sürekli takip ederek bağlantıyı kısıtlayabiliyor.

İlk olarak Google’ın kendi uygulamalarında göreceğimiz kaynak ve veri tasarrufuna örnek olarak; Chrome Date Saver adlı web tarayıcı yavaş bağlantılarda sayfayı optimize ediyor ve arayüzü basitleştirerek daha az kaynak tüketimi sağlıyor. YouTube Go uygulaması ise videonun içeriğini ekran görüntüsü olarak gösterip, her çözünürlükte kullanıcının ne kadar veri indireceğini hesaplayabiliyor.

Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Android Go

Yine Google Play Mağazası da bu cihazlara Google’ın belirlediği bu kısıtlamalara göre tasarlanmış uygulamaları (Facebook Lite, Twitter Lite, Skype Lite gibi) öneriyor. Böylece kullanıcıların en iyi deneyimi verecek uygulamaları seçme imkanı sunuyor. Google yine üçüncü parti uygulama geliştiricilerine yol göstermesi için hali hazırda Building for Billions adında bir program da başlatmış durumda.

2018 yılında çıkacak olan Android Go sürümünü ilk olarak Android One programı kapsamında çok düşük donanımlı (1 GB RAM ve altı) cihazlar görebiliriz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin