Ana SayfaHaberGoogle,...

Google, ABD iş Yasalarını İhlal Etti

Google, ABD iş Yasalarını İhlal Etti

Google, ABD iş Yasalarını İhlal Etti

Google, ABD iş Yasalarını İhlal Etti

Google, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) tarafından yapılan bir şikayete göre, protestoları düzenleyen işçilerini gözetleyerek ve daha sonra ikisini işten çıkararak ABD iş yasalarını ihlal etti.

Şikayette, Laurence Berland ve Kathryn Spiers adında iki çalışanın ismi geçiyor. Her ikisi de 2019’un sonlarında “çalışan aktivizmiyle” bağlantılı olarak şirket tarafından kovuldu. NLRB, Google‘ın belirli iş arkadaşlarının takvimlerine bakan çalışanlara yönelik politikasının yasa dışı olduğunu tespit etti.

Google, ABD is Yasalarini Ihlal Etti2

Berland yaptığı açıklamada, “Google‘ın IRI‘yi işe alması, yönetimin artık işçilerin örgütlenmesine müsamaha göstermeyeceğine dair açık bir beyan,” dedi. Yönetim ve sendikaları bu mesajı göndermek istedi ve NLRB kendi mesajını gönderiyor: “işçi örgütlenmesi kanunla korunuyor.”

The Guardian‘a göre “Google çalışanları, korumalı uyumlu faaliyetlere katılma hakkına sahiptir”. Şirket, Spires‘ın güvenlik politikalarını ihlal ettiğini, bu da teknoloji topluluğundaki itibarına zarar verdiğini söyledi.

Spiers yaptığı açıklamada, Bu hafta NLRB benim adıma bir şikayette bulundu. Meslektaşlarıma yardım etmeye çalıştığım için yasadışı bir şekilde işten çıkarıldığımı buldular dedi . “İş arkadaşlarım ve yabancılar, bana karşı misilleme yaparken Google yönetiminin söylediği yalanlar nedeniyle rolümü kötüye kullandığıma inanıyor. NLRB, Google’a beni eski durumuna getirmesini emredebilir, ancak güvenilirliğime verilen zararı tersine çeviremez. ” diye ekledi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin