Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Melodiyi ıslık çalarak, söyleyerek veya mırıldanarak şarkı bulma özelliği Google Asistana getirildi. Shazam benzeri bir sistemi olan yeni özellikle ile artık sadece çalan şarkıyı bulmaya ek olarak, melodiyi mırıldanarak veya ıslık ile ritmi seslendirerek de şarkılar bulunabilecek.

Sözleri aklınıza gelmeyen bir şarkıyı 10-15 saniye mırıldanarak bulmayı sağlayan bu özelliği herhangi ekstradan bir uygulama yüklemeden kullanabilirsiniz. Uygulamalarınız arasında;

  • Google uygulamasına girip,
  • Açılan ekranda mikrofon ikonuna tıkladıktan sonra,
  • Şarkı bul” butonuna basarak şarkı araması yapmaya başlayabilirsiniz.

Mırıldanarak şarkı bulma yeteneğinin yanında şarkıyı söyleyerek ve ortamda çalan şarkıyı dinleterek de arama yapabilirsiniz.

Google Mırıldanarak Şarkı Bulma

Makine Öğrenimi Melodileri Nasıl Eşleştirir?

Her bir şarkının melodisi parmak izi gibi benzersiz kimliğe sahiptir. Bir melodi mırıldanıldığında makine öğrenimi modeli; sesi, şarkının melodisini temsil eden sayı tabanlı bir diziye dönüştürür. Algoritmalar, şarkıya eşlik eden enstrümanları, sesin tınısı ve tonu gibi diğer tüm ayrıntıları da ortadan kaldırarak şarkının parmak izini oluşturur. Herhangi bir şarkı mırıldanıldığında derin öğrenme algoritması melodinin benzersiz bir kimliğini oluşturup en yakın sonuçlarla eşleştirme yaparak şarkıyı bulur. Daha detaylı bilgi için Google Blog ‘u ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin