Google Çalışanları Sendikalaşma Planlarını Duyurdu

Google Çalışanları Sendikalaşma Planlarını Duyurdu

Google Çalışanları Sendikalaşma Planlarını Duyurdu

Google Çalışanları Sendikalaşma Planlarını Duyurdu

Bir grup Google çalışanı, Amerika İletişim İşçileri (CWA) ile sendikalaşma planlarını duyurdu. Alphabet Workers Union, Google‘ın ana şirketindeki tüm çalışanlara ve yüklenicilere açık olacaktır. Amacı, ücret eşitsizliği, misilleme ve tartışmalı hükümet sözleşmeleri gibi süregelen sorunların üstesinden gelmek olacak.

Yalnızca üyelere yönelik bir sendika olarak düzenlenen yeni kuruluş, şirketle yeni bir sözleşme müzakere etmek için toplu pazarlık hakları aramayacak. Bunun yerine, İşçiler Sendikası yalnızca gönüllü olarak katılan çalışanları temsil edecektir. Bu yapı, iş kanunu tarafından geleneksel toplu pazarlıktan hariç tutulan geçici personel, satıcılar ve yükleniciler dahil olmak üzere, katılmak isteyen tüm çalışanları temsil etmesine de izin verecektir.

Google Calisanlari Sendikalasma Planlarini Duyurdu 2

NBC tarafından bildirildiği üzere, bu yılın başlarında, kitle fonlaması platformu Kickstarter çalışanları Uluslararası Ofis ve Profesyonel Çalışanlar Birliği ile sendikalaşmak için oy kullandı. Teknoloji endüstrisindeki beyaz yakalı çalışanlar ilk kez sendikalaştı.

Google‘daki sendika çabası başarılı olursa, üyeler yıllık ücretlerinin yüzde birini sendikaya ödeyeceklerini söylüyorlar. Para, yasal ücretlerin ödenmesi ve personelin örgütlenmesi için kullanılacak.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin