Ana SayfaHaberGoogle,...

Google, Chrome 89’un Önemli Miktarda Bellek Tasarrufu Sağladığını Söylüyor

Google, Chrome 89’un Önemli Miktarda Bellek Tasarrufu Sağladığını Söylüyor

Google, Chrome 89’un Önemli Miktarda Bellek Tasarrufu Sağladığını Söylüyor

Google, Chrome 89’un Önemli Miktarda Bellek Tasarrufu Sağladığını Söylüyor

Google, tarayıcısının bu ayın başlarında piyasaya sürülen en son sürümü olan Chrome 89 ile yaptığı verimlilik iyileştirmelerini ayrıntılı olarak açıkladı. Tarayıcıyı Windows, macOS veya Android‘de kullanmanıza bağlı olarak, Google, tarayıcının daha az kaynak kullanması, daha hızlı başlaması ve kullanıma daha duyarlı olması gerektiğini söylüyor. Özellikle iOS kullanıcıları için herhangi bir iyileştirmeden söz edilmiyor.

Kesin faydalar işletim sistemine göre değişir. Google, platformlar arasında ön plandaki sekme belleğini daha verimli kullanarak 100MiB (veya bazı sitelerde yüzde 20’nin üzerinde) geri kazanabildiğini ve macOS‘ta arka planı nasıl kullandığına bağlı olarak bellek kullanımının yüzde 8’ine kadar tasarruf ettiğini söylüyor. sekmeler (Chrome’un diğer platformlarda zaten yaptığı bir şey). Google, macOS‘taki bu iyileştirmelerin tarayıcının Energy Impact puanına yüzde 65’e varan oranda fayda sağladığını ve “Mac’inizi daha soğuk ve bu fanların sessiz kalmasını sağladığını” söylüyor.

Tarayıcı, Windows ve Android‘de bellek kullanımını daha da azaltmak ve tarayıcı yanıt hızını artırmak için daha fazla alanda daha gelişmiş bir bellek ayırıcı kullanıyor. Google, Windows‘ta “tarayıcı sürecinde” yüzde 22’ye, oluşturucuda yüzde 8’e, GPU’da yüzde 3’e varan “önemli bellek” tasarrufu gördüğünü ve genel tarayıcı yanıt hızının yüzde 9’a kadar iyileştirildiğini söylüyor.

Ayrıca, Google‘ın yüzde 5 daha az bellek kullanımı, daha az kilitlenme, yüzde 7,5 daha hızlı başlatma, yüzde 2 daha hızlı sayfa yüklemesi ve yüzde 13 daha hızlı başlatma ile sonuçlandığını söylediği Android’e özgü bir dizi iyileştirme var. En az 8 GB RAM ile Android 10 ve daha yeni sürümlerde çalışan ileri teknoloji Android cihazlar da sayfaları yüzde 8,5 daha hızlı yüklemeli ve kullanımı yüzde 28 daha sorunsuz olmalıdır.

Google, önceki Chrome sürümleri hakkında benzer vaatlerde bulundu. Örneğin, geçen yılın sonunda piyasaya sürülen Chrome 87‘nin “Chrome performansında yılların en büyük kazancı” olduğunu söyledi. Örtü altı performans iyileştirmelerinin CPU kullanımı, güç verimliliği ve başlatma sürelerine kadar her şeyi iyileştirdiği söylendi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin