Google Chrome Materyal Tasarımına Geçiyor

Google Chrome Materyal Tasarımına Geçiyor

Google Chrome Materyal Tasarımına Geçiyor

Google Chrome Materyal Tasarımına Geçiyor

Google Chrome Materyal tasarımına geçeceğini bizlere aylar önce duyurmuştu. Chrome’da Materyal tasarımına geçişin ilk adımlarına atan Google ilk olarak “Gizli pencere ” ve “İndirilenler” bölümünde bu geçişi yaptı.

Hem Windows hem de Mac işletim sisteminde eş zamanlı materyal tasarımına geçiş yapan Chrome, ilk olarak bizlere yeni “Gizli pencere” bölümünü ile tanıştırdı. Açılış ekranı artık siyah olan “Gizli pencere” modu biraz daha minimalist bir tasarıma sahip olmuş.

Bugün gelen diğer bir değişiklik ise “İndirilenler” bölümünde karşımıza çıkıyor. Tamamen materyal tasarımına geçirilen bu bölüm artık ortada tek sütun halinde görünüyor. Mobil cihazlar için oldukça güzel görüneceğini düşündüğüm bu bölüm bilgisayar için çok büyük olmuş. Satır boyutları biraz daha küçültülüp sütunların satısı ikiye çıkartılırsa daha iyi olabilirmiş.

Google Chrome Materyal Tasarımına Geçme

Ayrıca opsiyonel olarak sunulan Materyal Tasarımla ilgili ayarları chrome://flags adresine giderek değiştirebilirsiniz. Adrese girdikten sonra “Ctrl+F” yapıp arama bölümüne “Malzeme Tasarımı” ve “Materyal Tasarımı” yazarak Materyal Tasarımla ilgili yenilikleri etkinleştirebilir veya yeni gelen “İndirilenler” bölümü gibi değişiklikleri eski haline getirebilirsiniz.

Materyal Tasarımla ilgili yenilikleri etkinleştirildiğinde ikonlar, url bölümü, gizli pencere modu ve sekmeler gibi bir çok şey daha minimalist bir tasarım çizgilerine kavuşuyor. Ayrıca yazıların biraz daha küçültülmüş olduğunu da belirtelim.

Yavaş yavaş materyal tasarımına geçen Chrome ilerleyen günlerde ayarlar başta olmak üzere bir çok bölüm materyal tasarımına geçecek. Ancak Google bunu zamana yayarak hem stabil çalışmasına özen gösteriyor hem de kullanıcıların geri bildirimlerini alarak tasarım tarafında değişikliklere gidiyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin