Google Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Google Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Google Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Google Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Bir süre önce Apple M1 yonga seti duyurulmuş ve güç tüketimi ve performans olarak büyük bir gelişmeye imza attı. Yakın bir zamanda Google kendi işlemcisini geliştirip telefon ve bilgisayarlarda kullanacağı bilgisi ortaya çıktı.

Qualcomm’a bağlılığını azaltmak için kendi işlemcisini üretme kararı alan Google, Samsung ile birlikte Whitechapel kod adı altında işlemci tasarlamaya başladı. 5LPE (5 nm) üretim geometrisi ile geliştirilen yeni işlemcinin Pixel telefonlar ve Chrome book modellerinde kullanılması hedefleniyor.

ARM mimarisi ile geliştirilen ve ilk bilgilere göre 8 çekirdekli olduğu söyleniyor. İlk örneklerinin önümüzdeki yıl çıkacağı tahmin edilen işlemcinin performans ve verimlilik noktasında ciddi ilerleme kat edildiği ve Google’ın gidişattan son derece memnun olunduğu bildirilmiş.

Google Pixel Telefon ve Chromebook İçin Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

x86 mimarili işlemcilerin teknolojisi dünyasında yaşattığı kırılmadan sonra şimdi de ARM mimarili yonga setlerin hükümranlığına  doğru ilerliyoruz. Özellikle düşük düş tüketimi, daha düşük ısınma bütçesi ve mimari bazlı yapay zeka teknolojileri ile gelecek için çok iyi avantajlara sahip. Bir çok firma bu sebeplerden dolayım bilgisayarlar ve sunucular için ARM mimari alt yapısını geçtiği gibi, yazılım/donanım optimizasyonu için özelleştirilmiş işlemciler tercih etmeye başladı. İlerleyen süreçte bana benzer daha fazla haberler göreceğiz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin