Google’dan Hızlı Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Google’dan Hızlı Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Google’dan Hızlı Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Google’dan Hızlı Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Kullanıcı deneyimini etkileyen batarya şarj süresi bazı firmaların teknolojileri ile oldukça kısalmış durumda. Ancak Google’dan hızlı şarj teknolojileri üreten firmaları bir konuda uyarıyor.

Telefonların ekranlarının büyümesi, işlemcilerin daha fazla güç tüketmesi ile bataryalar bir hayli büyüdü. Üreticiler büyüyen bataryayı daha hızlı şarj etmesi için kendi teknolojileri geliştirerek müşterilerine hizmet vermeye başladı. Bunların en başında da Qualcomm, Oppo ve Huawei geliyor.

Ancak USB Tip-C konnektörüne geçildiğinde işler biraz daha değişiyor. USB Tip-C ile birlikte gelen dahili hızlı şarj standardı USB-PD bizleri karşılıyor. Firmalarında yıllardır geliştirdiği ve üzerinde 100 binlerde dolar harcayarak geliştirdiği şarj teknolojisi belli bir noktaya gelmişken, Google USB Tip-C ile birlikte gelen USB-PD standardına geçilmesini istiyor.

Buna gerekçe olarak da bilgisayarlarda da göreceğimiz USB Tip-C konnektörler üzerinden sunulacak hızlı şarj teknolojisinden farklı hızlı şarj standardına sahip telefonların faydalanamayacağı veya uyum sorunları yaşayacağı gösteriliyor.

Google bu konuda şuan üreticileri sadece uyarıyor ve USB Tip-C ile standart olarak kullanılacak USB-PD teknolojisine geçmesini istiyor. Ancak kafalarda sorun işareti oluşturan asıl sorun ise bu teknoloji ile firmalarında geliştirdiği teknoloji arasında fark olacak mı?

Eğer bu standart firmaların sunduğu hızlı şarj teknolojilerinden daha yavaş şarj ediyorsa bu kullanıcıların tepkisini çekecektir. Ayrıca firmaların geliştirdiği şarj standardını bir kenara atıp yeni bir standart üzerinden teknoloji geliştirmek de üreticilere ayrı bir külfet getirecektir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin