Google’dan Yeni İşletim Sistemi; Fuşya

Google’dan Yeni İşletim Sistemi; Fuşya

Google’dan Yeni İşletim Sistemi; Fuşya

Google’dan Yeni İşletim Sistemi; Fuşya

Google’ın mobil işletim sistemi olan Android OS’a bir alternatif olarak geliştirildiği düşünülen yeni işletim sistemi Fuşya, son yayınlanan görsel ve videolardan görüldüğü üzere oturmaya başlamış bir işletim sistemi gibi duruyor.

Google tarafında geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi olan Android OS, ara katmanların çokluğu ve hantallığı, mimaride yaşadığı telif hakkı sıkıntısından dolayı Google’ın bir süredir başka bir işletim sistemi geliştirdiği haberleri geliyordu. Bu güne kadar bir söylentiden ibaret olan işletim sisteminin ilk görselleriyle nasıl bir ara yüze sahip olduğunu da görmüş olduk.

Google'dan Yeni İşletim Sistemi; FuşyaSıfırdan geliştirilen yeni işletim sisteminin içerisinde Magenta adında bir çekirdek yer alıyor. Little Kernel  adlı Bootlooader modülüne ve bazı entegre sistemlere sahip olan Fuşya, mini bir işletim sistemi diyebiliriz.

Esnek bir yapıda olan Fuşya, mobil cihazlar, bilgisayarlar ve taşınabilir cihazlar da kullanılacağı tahmin ediliyor. Sistem 32-bit ve 64-bit ARM ile 64-bit masaüstü işlemcilerle de uyumlu olduğu bildiriliyor.

Sistemin yazılım geliştirme dili olarak Google Dart ismini belirleyen Google, Flutter ile Android işletim sisteminde olan uygulamaları Fuşya işletim sistemine kolayca port edilebileceğini belirtiyor. Yakın bir tarihte Raspberry Pi 3 için bir derleme yayınlanacağı bildirilen yeni işletim sisteminin şuan için hangi alanlarda kullanılacağı veya resmi olarak duyuracağı tarih henüz bilinmiyor. Ancak ilerleyen günlerde Fuşya adını daha çok duyacağız.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin