Güney Kore, Küresel Yonga Yapımında Üstünlük Yarışında 450 Milyar Dolar Harcayacak

Güney Kore, Küresel Yonga Yapımında Üstünlük Yarışında 450 Milyar Dolar Harcayacak

Güney Kore, Küresel Yonga Yapımında Üstünlük Yarışında 450 Milyar Dolar Harcayacak

Güney Kore, Küresel Yonga Yapımında Üstünlük Yarışında 450 Milyar Dolar Harcayacak

Güney Kore, önümüzdeki on yıl içinde dünyanın en büyük yonga üretim üssünü inşa etmek için yaklaşık 450 milyar dolar harcamak üzere iddialı planlarını açıkladı ve temel teknolojiye hükmetmek için küresel bir yarışta Çin ve ABD‘ye katıldı.

Samsung Electronics ve SK Hynix, Başkan Moon Jae-in‘in yönetimi tarafından tasarlanan ulusal bir plan kapsamında 2030 yılına kadar yarı iletken araştırma ve üretimine 510 trilyon wondan fazla yatırıma liderlik edecek. Ülkenin ekonomik açıdan en önemli endüstrisini korumayı amaçlayan, on yıllık çabayı besleyen 153 şirket arasında olacaklar. Moon, Seul’ün güneyindeki bir Samsung fabrikası olan ülkenin en gelişmiş çip fabrikasına yaptığı ziyaret sırasında Perşembe günü girişimle ilgili çip yöneticilerinden bir brifing aldı.

İcra Kurulu Başkanı Park Jung-ho, Samsung’un 2030’a kadar harcamalarını% 30 artırarak 151 milyar $ ‘a çıkarırken, Hynix, Yongin’deki dört yeni tesis için 106 milyar $’ lık planına ek olarak mevcut tesislerde 97 milyar $ ‘lık genişleme taahhüt ettiğini söyledi.

Yatırım, ABD, Çin ve Avrupa Birliği’nin, küresel çapta bir yonga kıtlığının yalnızca bir avuç Asyalı üreticiye olan bağımlılığını ortaya çıkardıktan sonra yarı iletken yeteneklerini desteklemeye çalıştığı bir zamanda gerçekleşti ve pandemik yaralı ekonomileri onarmak için çaba sarf etti. Kıtlıklar şimdi otomobillerden akıllı telefonlara ve ekranlara yayılıyor ve yarı iletkenleri Washington’dan Brüksel ve Pekin’e kadar hükümetlerin gündemine taşıyor.

Söz konusu olan, yapay zekadan otonom araçlara ve bağlantılı evlere kadar çığır açan gelişmelerin temelini oluşturan bir teknolojidir. ABD’nin güvenlik müttefiki ve Çin’e büyük bir ihracatçı olan Güney Kore, kendi üretim gücünü artırırken, ikisi arasında bir gergin ipte yürüyor. Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı, yarı iletkenlerin Güney Kore’nin ihracatında en büyük paya sahip olduğunu ve yonga ihracatının 2030 yılına kadar ikiye katlanarak 200 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.

Yarı iletkenleri pirince benzetmek – küresel bir beslenme temelidir – bakanlık, sadece firmalar arasında değil aynı zamanda uluslar arasında da yoğunlaşan üstün teknoloji yarışında onlara “stratejik silahlar” adını verdi.

Bakanlığa göre hükümet, Seul’ün onlarca kilometre güneyinde uzanan ve çip tasarımcılarını, üreticilerini ve tedarikçilerini bir araya getiren bir “K-yarı iletken kuşak” inşa etmeye çalışıyor.

Samsung ve Hynix, tüm cihazlar için depolamayı işleyen temel yarı iletkenler olan dünyadaki bellek yongalarının çoğunu oluşturur. Ancak Güney Kore’nin geride kaldığı bir alan, AI ve veri işleme gibi görevler için karmaşık hesaplamaları gerçekleştiren gelişmiş mantık yongaları üretme yeteneğidir; bu, Apple’ın iPhone işlemcileri yapan Taiwan Semiconductor Manufacturing’in hakim olduğu bir uzmanlık alanıdır. Samsung, bu alanda daha agresif bir şekilde rekabet etmeyi, Nvidia’nın grafik kartı işinin bir kısmını güvence altına almayı ve Qualcomm’un mobil yongalarından daha büyük bir pay almayı hedefliyor. Hynix de mantık çiplerine girme hırslarını duyurdu.

Bakanlık, Kore hükümetinin yonga üreticilerinin küresel liderlerle aradaki mesafeyi oluşturmasını umarak, vergi indirimleri, düşük faiz oranları, kolaylaştırılmış düzenlemeler ve güçlendirilmiş altyapı ile yerli sanayisini teşvik edeceğini söyledi. Hükümet ayrıca, hedeflenen bölgede önümüzdeki 10 yıl boyunca yeterli su tedarikini güvence altına alacak ve her ikisi de gelişmiş yonga üretim fabrikaları için gerekli olan güç kaynaklarını güçlendirecek.

Kore’nin planı, dünya çapında devam eden çabaları yansıtıyor. Başkan Joe Biden, Amerika’nın tedarik zincirlerini koruma genel amacının bir parçası olarak ABD yarı iletken araştırma ve üretimine 50 milyar dolar ayırmak istiyor. Ve Çin, Batı tarafından tasarlanan ithalata güvenmekten kaçınarak kendi çip yapımı endüstrisini geliştirmek için yüz milyarlarca dolar ayırdı.

Güney Kore ayrıca ileri teknolojiye ek yabancı yatırım çekmeyi hedefliyor. Bakanlık, Hollandalı yarı iletken ekipman üreticisi ASML Holdings NV’nin Hwaseong’da bir eğitim merkezi inşa etmek için 240 milyar won harcamak istediğinin sinyalini verirken, California merkezli Lam Research’ün ülkedeki kapasitesini ikiye katlamayı planladığını söyledi.

Doğrudan katkılar açısından, ülke 2022 ile 2031 arasında 36.000 çip uzmanının eğitilmesine yardımcı olmak, çip araştırma ve geliştirmeye 1.5 trilyon won katkıda bulunmak ve yarı iletken endüstrisine yardımcı olmak için uyarlanmış mevzuatı tartışmaya başlamak istiyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin