Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1

Geçtiğimiz gün Türkiye’nin İlk Yerli Arabası projesinin Prototip görselleri yayınlanmıştı.Bugün de Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1 yayınladı.

Bu aralar oldukça fazla konuşulan yerli elektrikli/benzinli araba projesi geçtiğimiz günler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fikri Işık tarafından açıklanmış ve bazı görselleri yayınlanmıştı.

Bugün ise Hacettepe Üniversitesi gizli kapılar ardında geliştirdikleri Yerli Elektrikli Arabası EVT S1’i gün yüzüne çıkardı. Üst üste yerli elektrikli arabaların görücüye çıkması ve paylaşılması bizleri oldukça gururlandırdı.

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1_1

Turuncu renk seçeneğinin görücüye çıktığı EVT S1 spor bir tasarıma ve tamamen elektrikli çalışan bir motora sahip.İç döşemelerinde de Turuncu renklere ağırlık verilen elektrikli araba çift kapılı ve 2 koltuklu.

141 beygir motor gücüne sahip EVT S1’in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıda. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja (ön ve arkada) sahip olan araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. Kilometre başına 4 kuruş yakan araç Ankara-İstanbul arasını 18 liralık elektrik enerjisi harcıyor.

Tamamen elektronik sisteme sahip olan AVT S1 ayrıca otomatik vitesli.Bataryalar zarar görmeme için hızı 180’e sınırlanan araç, 0’dan 100 km’ye 7,5 saniyede ulaşabiliyor.Türk yapımı olan elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kW saat batarya kapasitesi ile gelen otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk.

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1_2

3 yıllık büyük bir çalışmanın eseri olan otomobil satışa sunulduğunda 50 bin dolar civarında fiyatı olacak.Hacettepe, Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkânlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle üretilen araba tasarımından bitimine kadar Teknokent mühendislerinden ve Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir ekip görev aldı.

Aracın parçalarının büyük bir kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretildi.Arabayı yapan ekip arabanın gövdesi, şasisi, süspansiyon – direksiyon – fren sistemi (yaklaşık olarak 3000 parça) vs. tamamen Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde bulunan hangarda tasarlanıp üretildiğini de açıkladı.

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası EVT S1_6, Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası, Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası duyuruldu

Araba için seri üretim onay belgesi alındıktan ve yeterli finansman sağlandığı takdirde seri üretim hazırlıkları tamamlanarak 1000 adet EVT S1 üretilip piyasaya sürülecek. Spor elektrikli arabanın, makam ve dört kapılı aile modelleri üzerinde de gizlilik içinde çalışan ekibin 1,5 ay içinde elektrikli otomobilin ikincisini tamamlamak için yoğun olarak çalışıyor.

Aracın Hacettepe Üniversitesi dışında devlet kurumları veya özel şirketler ile şu aşamaya kadar herhangi bir birlikteliğinin olmadığını açıklayan ekip Yalnızca Ankara Kalkınma Ajansı’ndan alınan bir proje desteğinin aracın gövde üretimi esnasında kullanıldığını bildiriyor.

Son olarak kesin olarak bilinmese de EVT S1’in 50 bin dolar civarında bir fiyat ile satışa çıkacağı söyleniyor. Ayrıca ekip yakın bir zaman da araba ile ilgili bir katalog hazırlanacağını ve tanıtım organizasyonu düzenleneceğini de bildirdi.

Hacettepe Üniversitesinin Yerli Elektrikli Arabası

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin