Huawei Yeni MatePad Ailesini Tanıttı; İşte Detaylar

Huawei Yeni MatePad Ailesini Tanıttı; İşte Detaylar

Huawei Yeni MatePad Ailesini Tanıttı; İşte Detaylar

Huawei Yeni MatePad Ailesini Tanıttı; İşte Detaylar

Huawei, üç yeni MatePad tableti duyurdu; yeni bir 12,6 inç MatePad Pro, daha küçük bir 10.8 inç MatePad Pro ve yeni bir MatePad 11, yalnızca şirketin kendi HarmonyOS işletim sistemini çalıştıran ilk tabletleri değil, aynı zamanda daha küçük MatePad Pro ve MatePad 11, Snapdragon yongalarını kullanıyor.

Bu donanım ve yazılım değişiklikleri arasında tabletler, Çinli teknoloji devinin yaşadığı zorlukların altını çiziyor. Aynı zamanda, Çin dışında Huawei’nin telefonlarına önceden yükleyemediği Google uygulamaları ve hizmetlerinin hakim olduğu Android’den kurtulmaya çalışıyor. Ancak aynı zamanda ABD yaptırımlarının Huawei’nin Kirin işlemci üretimi için neden olduğu ve onu rakip Qualcomm’dan çip tedarik etmeye zorladığı sorunlardan da bahsediyorlar.

10,8 inç MatePad Pro Snapdragon 870 ile donatılmıştır, 10,95 inç MatePad 11 ise Snapdragon 865 tarafından desteklenmektedir. Bu arada amiral gemisi 12.6 inç MatePad Pro, Huawei’nin kendi Kirin 9000E işlemcisini çalıştırıyor ve cihaz bu. Hakkında en fazla bilgiyi Huawei paylaştı.

Ancak içindeki çiplerden daha ilginci, bu yeni tabletlerin çalıştırdığı yazılım.

Son kullanıcı bakış açısından, HarmonyOS’a “geçiş”, temel olarak, Huawei’nin son cihazlarını Çin dışında önermeyi çok zorlaştıran eksik Google uygulamalarını ve hizmetlerini geri getirmiyor. Huawei’nin AppGallery mağazası, artan sayıda yerel uygulama ve diğerleri için geçici çözümler sunuyor, ancak yine de Google’ın uygulama ve hizmet paketinin bir cihaza önceden yüklenmesinden çok uzak.

Bir Ars Technica soruşturmasının, bunun yüceltilmiş bir açık kaynaklı Android çatalı olduğunu iddia etmesinden bu yana HarmonyOS’u çevreleyen büyük sorular var. Temel koduyla konuşamıyorum, ancak WhatsApp’ın resmi Android APK’sını indirebildim ve yeni MatePad Pro’ya sanki bir Android cihazı kullanıyormuşum gibi yükleyebildim, bu da Ars’ın doğru olduğunu gösteriyor. Huawei, HarmonyOS ve Android arasında paylaşılan kodla ilgili sorularıma yanıt vermedi.

Klavye kapağı ve M-Pencil kalemi ile geçen yılki MatePad Pro, Apple’ın iPad Pro’su ile bariz karşılaştırmalar yapmaya davet etti ve bu yılki HarmonyOS modeli, Apple’ın tabletlerini ürkütücü bir şekilde anımsatan birkaç özellik daha içeriyor. İletişim kutularına yazmak için M-Pencil’i kullanmanıza ve el yazınızın otomatik olarak yazılan metne (Apple’ın geçen yıl tanıttığı bir özellik) dönüştüğünü görmenize olanak tanıyan yeni bir FreeNote özelliği var ve tabletin ana ekranında artık en çok kullandığınız uygulamaların bulunduğu bir yuva var ( ahem).

Ancak 12.6 inçlik MatePad Pro ile Huawei, Apple’ın daha az popüler tasarım kararlarından bazılarını taklit etmediği için bir miktar krediyi hak ediyor. Örneğin web kamerası ekranın uzun kenarındaki çerçeveye yerleştirilmiştir, bu nedenle iPad Pro’nun aksine yatay modda yapılan konferans görüşmeleri için doğru yerdedir. Ayrıca, mükemmel siyah seviyelerine sahip canlı bir 1600 x 2560 OLED ekrana sahipken, Apple’ın serisi hala LCD panel çeşitlerini kullanıyor.

Huawei’nin ekran yansıtma teknolojisi de yeni MatePad Pro ile geri dönüyor. Bu daha önce bir akıllı telefonun ekranını tablete yansıtmanıza izin verirken, artık uyumlu Huawei dizüstü bilgisayarlarda tabletin ekranını yansıtabilir ve onunla etkileşime girebilirsiniz.

12.6 inçlik MatePad Pro, Huawei’nin tek bir şarjla 14 saat boyunca video oynatabileceğini iddia ettiği 10.050mAh pile sahip. Kablo ile 40W’a kadar, kablosuz olarak 27W’a kadar hızlı şarj edilebilir ve ayrıca 10W’da ters kablosuz şarj imkanı sunar. Özellikleri tamamlayan tablette üç arka kamera, dört mikrofon, sekiz hoparlör ve Wi-Fi 6 uyumluluğu var. Huawei henüz yeni tabletleri için herhangi bir 4G veya 5G desteğini detaylandırmadı.

Yeni tabletlerin yanı sıra Huawei, M-Pencil kaleminin ikinci neslini de duyuruyor. Şirket, yeni kalemin daha hassas olduğunu, daha düşük 9 ms gecikmeye sahip olduğunu ve ayrıca platin kaplı şeffaf bir uca sahip olduğunu söylüyor.

Huawei henüz yeni tabletleri için fiyatlandırmayı doğrulamadı veya ayrıntılarını açıklamadı, ancak yakında daha fazla bilgi yayınlayacağını söyledi.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin