IBM, Dünyanın İlk 2nm Çipini Ürettiğini Söyledi

IBM, Dünyanın İlk 2nm Çipini Ürettiğini Söyledi

IBM, Dünyanın İlk 2nm Çipini Ürettiğini Söyledi

IBM, Dünyanın İlk 2nm Çipini Ürettiğini Söyledi

IBM, ilk 2nm çipi yaparak çip teknolojisinde büyük bir adım attığını iddia ediyor. Şirket, el tırnağı büyüklüğündeki bir çipe 50 milyar transistör sıkıştırdığını söylüyor.

IBM‘e göre mimari, işlemci üreticilerinin mevcut 7nm tabanlı yongalarla aynı miktarda güçle yüzde 45 performans artışı veya yüzde 75 daha az enerji kullanarak aynı düzeyde performans sağlamasına yardımcı olabilir. Çoğu 2nm tabanlı işlemci, muhtemelen ikisinin arasında bir şeyler, daha iyi performans dengesi ve iyileştirilmiş güç verimliliği sağlayacaktır.

2nm tabanlı işlemcilere sahip mobil cihazlar, 7nm yonga setlerine göre dört kat daha uzun pil ömrüne sahip olabilir. IBM, bu telefonları yalnızca dört günde bir şarj etmeniz gerekebileceğini iddia ediyor. IBM‘e göre, dizüstü bilgisayarlar bu tür işlemcilerden hız artışı elde ederken, otonom araçlar nesneleri daha hızlı algılayacak ve bunlara tepki verecek. Şirket, teknolojinin veri merkezi güç verimliliği, uzay keşfi, yapay zeka, 5G ve 6G ve kuantum hesaplama gibi alanlara fayda sağlayacağını iddia ediyor.

IBM, 2nm‘lik atılımı rakiplerinden önce yapmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz sonbaharda ortaya çıkan Apple‘ın M1‘i, TSMC‘nin 5nm teknoloji düğüm sürecini temel alan ilk işlemcidir. AMD ve Qualcomm gibi diğer üreticiler TSMC‘nin 7nm yongalarını kullanıyor. Intel‘in 2023’e kadar 7nm işlemcileri piyasaya sürmesi pek olası görünmüyor. Şu anda 10nm ve 14nm yongalar kullanıyor. Bununla birlikte, Intel‘in çipleri, aynı nm rakamındaki rakiplerine göre daha fazla transistör yoğunluğuna sahip olma eğilimindedir, bu nedenle bu elma ile elma karşılaştırması değildir. Bu arada TSMC, 2nm‘lik bir süreç üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki yıl 4nm ve 3nm‘lik hacimli üretime geçmeyi bekliyor.

2nm işlemcilerin ne zaman tüketici cihazlarına gireceği belli değil, ancak 2nm yongaları duyurmak ve bunları ölçeklendirmek farklı zorluklardır. IBM, ilk ticari 7nm işlemcilerini bu yıl Power Systems sunucularında piyasaya sürmeyi planlıyor. 2nm işlemciler muhtemelen dizüstü bilgisayarlara ve telefonlara gelmekten en az birkaç yıl uzakta olsa da, en azından daha güçlü ve verimli CPU’ların boru hattında olduğunu bilmek iyidir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin