Ana SayfaHaberİngiltere,...

İngiltere, Yeni Huawei 5G Ekipmanlarını Yasakladı

İngiltere, Yeni Huawei 5G Ekipmanlarını Yasakladı

İngiltere, Yeni Huawei 5G Ekipmanlarını Yasakladı

İngiltere, Yeni Huawei 5G Ekipmanlarını Yasakladı

Birleşik Krallık hükümeti, Çinli firmanın teknolojisini 2027‘ye kadar aşamalı olarak kaldırma planlarının bir parçası olarak Eylül 2021‘den itibaren yeni Huawei 5G donanımının kurulumunu yasaklıyor. Karar, hükümetin Temmuz ayında, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle firmaların Ocak 2021‘den itibaren yeni donanım satın almalarının yasaklanacağını açıklamasının ardından geldi.

Huawei donanımlarını Ocak ayından önce stoklayan telekom şirketlerinin artık bunu uzun vadeli 5G dağıtımları için kullanamayacağı anlamına geliyor. Financial Times‘a göre bazı şirketler bu ekipmanları yazdan beri stokluyor. BBC News haberine göre, firmaların Eylül 2021 tarihinden sonra eski ekipmanlarını muhafaza etmelerine izin verilecek.

Ingiltere, Yeni Huawei 5G Ekipmanlarini Yasakladi2

Rakipleri Ericsson ve Nokia şimdiye kadar Huawei‘nin donanımlarını değiştirmek için birçok sözleşmeye dahil oldu. Hükümet sektördeki daha küçük oyuncuların büyümesini teşvik etmek için 250 milyon sterlinlik yatırım yapmayı vaat ediyor. Bu girişim, Huawei donanımlarının 5G ağlarından, kaldırılmasının etkisini azaltmaya çalışacak ve yeni bir Ulusal Telekom Laboratuvarı oluşturmanın yanı sıra yeni açık radyo teknolojisine yatırım yapmayı da kapsayacak.

Bu hafta Mecliste tartışılacak olan yeni yasalar, yasağın yasaya koyulma sürecini başlatacak ve nasıl uygulanacağını belirleyecek. Telekomünikasyon Güvenliği Yasası uyarınca, telekom şirketleri güvenlik standartlarına uymazlarsa cirolarının %10‘una kadar veya günlük 100.000 £ para cezası ödeyebilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin