Ana Sayfa Haber İnsan Isısıyla...

İnsan Isısıyla Şarj Olan Saat Matrix PowerWatch

Mobil cihazların en büyük sorunlarından biri olan batarya problemi hala aşılabilmiş değil. Bunu gören bir firma İnsan Isısıyla Şarj Olan Saat Matrix PowerWatch ile bu sorunsala bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Teknolojinin gelişmesine rağmen akıllı saat, telefon, tablet, bilgisayar ve elektrikli arabalar gibi cihazların kullanımını kısıtlayan ve zorlaştıran en büyük etkenlerden biri batarya. Telefon ve diğer büyük aletler için bataryanın büyüklüğü ve kullanım ihtiyacından ötürü her gün şarja takmaktan erinmiyoruz ancak iş akıllı saatlere gelince günde en fazla 10 defa yüzüne baktığımız bir cihazı her gün şarja takma zorunluğu hala akıllı saatlerin tercih edilmemesindeki en büyük etkenlerden.

İnsan Isısıyla Şarj Olan Saat

Matrix PowerWatch insan ısını enerjiye dönüştürerek akıllı saatlerin şarj sorununu kökten çözmeyi hedefliyor. Saatin atına yerleştirilen plakalar vücudun ısısını Termoelektrik etki ile elektrik enerjisine dönüştürüyor. İçinde bulunan plakadan dolayı kasada çok fazla yer olmayan saat de çok küçük bir batarya yer alıyor. Bundan dolayı saat koldan çıkarıldıktan kısa bir süre sonra ön hafızadaki bilgileri belleğe atarak kendini derin uykuya alıyor.

Özel bir işletim sistemi ile gelen saat uyku takibi, yakılan kalori, atılan adım gibi bilgileri ölçebiliyor. Apple Health ve Google Fit entegrasyonuna sahip olan saat ayrıca insan vücudundan ne kadar enerji üretildiğini de gösteriyor. Yine bir saatin olmazsa olmazlarında tarih, kronometre ve geri sayım da Matrix PowerWatch’da bulunuyor.

Uzay sektöründe kullanılan özel bir alüminyum alaşımdan imal edilen kasa, suyun altında 50 metreye kadar dayanabiliyor. Şuan için Arrow Electronics tarafından geliştirilen ve kısa süre önce İndieGoGo bağış toplayan proje çok büyük ilgi görerek yeterli bağışı toplayabildi. 2 ay daha vitrinde kalacak saat projesinin Temmuz ayında 170 dolardan satışa çıkması bekleniyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin